Ankara'da Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek 3 yeni kentsel dönüşüm projesinin çalışmalarına başlandı.
Ankara'da Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek 3 yeni kentsel dönüşüm projesinin çalışmalarına başlandı.

Ankara'da 3 yeni kentsel dönüşüm projesi çalışmaları başlıyor. Büyükşehirlerin en büyük sorunları arasında çarpık kentleşme ve kaçak yapı sıkıntısı yer alıyor. Gecekondu şeklindeki yapıların ortaya çıkarmış olduğu en büyük sorun ise çarpık kentleşme.

Çarpık Kentleşmenin Önüne Geçiliyor

Büyükşehirde, çarpık kentleşmenin önüne geçmek ve büyükşehirde yaşamayı tercih eden vatandaşların daha sağlam yapılarda ve daha sağlıklı koşullar altında yaşamasını sağlamak amacı ile kentsel dönüşüm projeleri hayata geçiriliyor.

Alınan bilgilere göre, Ankara’da da Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek 3 yeni kentsel dönüşüm projesi için çalışmalara başlandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentin dokusunu bozan çarpık ve sağlıksız yapılaşmalar nedeni ile oluşan gecekonduların ve problemli alanları ortadan kaldırmak için kentsel dönüşüm projelerine nem veriyor. Bu kapsamda yapılacak olan 3 yeni kentsel dönüşüm projesi için çalışma hazırlıklarına başladı.

3 Yeni Proje

Kentsel Dönüşüm kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gümüşdere, Çaldağı ve Şirindere Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projeleri çalışmalarına başladı. Hayata geçirilecek 3 yeni kentsel dönüşüm projesinin prosedür çalışma hazırlıkları başladı.

Çankaya ilçesi sınırları içerisinde bulunan Antenler-Vericiler bölgesi olarak bilinen alanda, Çaldağ Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi'nin çalışmalarına başlandı.

Anten ve Vericiler Kaldırılacak

Büyük kısmı Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olmak üzere, hazine ve şahıs hisselerinden oluşan proje; 2010 tarihinde dönüşüm alanı olarak ilan edildi.

763 bin 330 metrekare büyüklüğündeki bir alanı kapsayan projede, Büyükşehir Belediyesi; 93 tapu tahsis belgeli ve 207 adet belgesiz olmak üzere toplam 300 gecekondunun tespiti yapılı.

Proje kapsamında inşaat çalışmaları kısa süre içerisine başlayarak, alanda bulunan anten ve vericiler kaldırılacak.

429 Adet Mesken Tespit Edildi

Hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesi ile Keçiören ilçesi Gümüşdere Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 109 bin 531 metrekarelik problemli alanın, çağdaş ve yaşanabilir bir bölge haline getirilmesi planlanıyor.

Gümüşdere Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında 144 adet ruhsatlı ve 285 adet ruhsatsız toplamda 429 adet bağımlı ve bağımsız bölüme sahip mesken tespit edilerek çalışmalarına başlandı.

Hazineye Ait 123.600 Metrekare Alan

Şirindere Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında 6306 sayılı ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’ kapsamında, 27 Eylül 2016 tarihinde imzalanan protokol gereğince yürütülecek Şirindere Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi alanında hazineye ait 123.600 metrekare, şahıs mülkiyeti olarak da 13.000 metrekare alan yer alıyor.