Deprem Riskine Karşı Konut Seçimine Dikkat

Son zamanlarda yaşanılan Ege depremi ile vatandaşlar, konutlarının ne kadar sağlam olup olmadığı hakkında düşünmeye başladı.
Deprem Riskine Karşı Konut Seçimine Dikkat

Son zamanlarda yaşanılan Ege depremi ile vatandaşlar, konutlarının ne kadar sağlam olup olmadığı hakkında düşünmeye başladı.

Son dönemde Ege'de yaşanılan deprem sonrasında en çok konuşulan konular arasında, oturulan konutun depreme ne kadar dayanıklı olduğu ve yeni binaların ne kadar sağlam olduğuna dair sorular yer alıyor.

Bu konuyla ilişkili olarak kentsel dönüşüm çalışmaları hızlanmaya başladı. 1999 öncesinde yapılan binaların tamamı risk altında.

Konut alırken bu konuyu göz önünde bulunduruyor musunuz?

Ege’de Yaşanan Deprem ile Vatandaş Konut Seçimine Dikkat Etmeye Başladı

Bu konuyla ilişkili olarak İZEMDER Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün, konut satın alan veya kiralayan vatandaşlar için önemli uyarılar yaptı. Vatandaşların seçimini, yeni konutlardan yapması gerektiğini ifade etti.

Ege'de üst üste yaşanan depremleri anımsatan İZEMDER Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün, İzmir'in birinci derece deprem bölgesi olduğunu belirterek, son günlerde yaşanan hareketliliği de dile getirdi.

Rıdvan Akgün, vatandaşların yeni konutları tercih etmesi gerektiğini ifade ederek, yapılan yeni konutların, yapı denetim kuralları nedeniyle güvenli olduğunu vurguladı.

Yeni Binaları Tercih Edin

Yapılan yeni konutların, denetimlere bağlı olarak inşa edildiğini belirtti.

İZEMDER Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün, vatandaş konut alırken gönülleri rahat olsun diyerek; “Tüketiciler yeni bir konut satın alırken gönülleri rahat olsun. Çünkü yapı denetim şirketleri tüm inşaatları kontrol edip, kurallara uygunluğu denetliyor. Genellikle binaların karkas dediğimiz temelinde ve iskeletinde sıkıntı olmuyor.

Hatta bazı müteahhitler ve inşaat firmaları oldukça güvenli olduklarını iddia ediyorlar ama bu kurallar her bina için standart olduğundan dolayı yeni konutların tamamı depreme dayanıklı şekilde inşa ediliyor. Benim vatandaşlara tavsiyem eski konutları, daireleri tercih etmektense yeni konutlara yönelsinler. Çünkü bir binanın ya da konutun depreme ne denli dayanıklı olup olmadığını kontrol etme ve anlama şansları yok. Ancak yeni konutlarda bina güvenliğini bilip satın alabiliyorlar” açıklamasını yaptı.

Dar Gelirlinin Tercih Etmesi Gereken Yerler

Rıdvan Akgün, İzmir’de ev almak isteyen ya da evini değiştirip konut kiralamak isteyen vatandaşlara tavsiyelerde bulundu.

Yeni binaları tercih etmeleri yönünde tavsiye de bulunarak, bütçeleri kısıtlı olanlar için, şehrin merkezinden eski bir bina tercih etmek yerine şehrin dışındaki yeni binalara yönelebileceklerini ifade etti.