Deprem Riskini Azaltmak İçin Su Yalıtımı Yaptırılmalı

Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, deprem riskini en aza indirebilmek ve binaların daha dayanıklı olması için su yalıtımı yaptırılmasının şart olduğunu açıkladı.
Deprem Riskini Azaltmak İçin Su Yalıtımı Yaptırılmalı

Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, deprem riskini en aza indirebilmek ve binaların daha dayanıklı olması için su yalıtımı yaptırılmasının şart olduğunu açıkladı.

17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümü yaklaşırken binaların eksikliklerine değinen Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, su yalıtımının önem arz ettiği konusunda bilgilendirmede bulundu.

Deprem kuşağı arasında yer alan ülkemiz için, binalarda su yalıtımının önemini vurgulayan Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, depremde meydana gelen büyük yıkımların nedenleri arasında korozyonun büyük önem taşıdığını belirtiyor.

Yalıtımsız Bina Sayısı Fazla

Türkiye’deki yalıtımsız bina sayısının çok fazla olduğunu belirten Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, su yalıtımının önemine dikkat çekmek istediklerini vurguladı.

Su yalıtımının hayati önem taşıdığını vurgulayan Altuğ Akbaş; “Deprem kuşağında yer alan ülkemizde su yalıtımı konusu hayati önem taşıyor çünkü binaların taşıyıcı sistemi, korozyon nedeniyle 10 yıl içinde başlangıçtaki taşıma kapasitesinin yüzde 65'ini kaybediyor” açıklamasını yaptı.

Binalarda Su Yalıtımı, Riski Azaltıyor

Su yalıtımı ile deprem ilişkisini anlatan konuşma yapan Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, binalarda korozyona neden olan en büyük nedenin su yalıtımı olduğunu ifade ederek, su yalıtımı yapılmış bir binanın korozyona karşı senelerce direndiğini ve depremin yıkıcı etkilerine karşı korunduğunu vurguladı. Marmara depreminden sonra yapılan kontrollerde, korozyon tehlikesi somut olarak ortaya çıktığını da belirtti.

Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş; “Depreme dayanıklı binalar için su yalıtımı şart ve bunun her binada uygulanmasının hızlandırılması için öncelikle ‘Su Yalıtımı Mevzuatının çıkarılması gerekiyor. Kentsel dönüşümün gündemde olduğu günümüzde hayata geçirilecek mevzuatla birlikte, su yalıtımının zorunlu tutulduğu yapılarda kullanılan malzemelerin denetlenmesi de sağlanmış olacak.

Standartlara Uygun Malzemeler Kullanılmalı

Binalara sızan su, korozyonun yanı sıra, insan sağlığına zararlı küf, mantar ve benzeri organik maddelerin oluşumuna sebep oluyor. Gerek yapı güvenliği, gerekse sağlık ve konfor şartları açısından binalarda mutlaka standartlara uygun malzemelerle su yalıtımı uygulanmalı” açıklamasını yaptı.