Devremülk Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Devremülk alırken dikkat etmeniz gereken hususları haberimizde sizin için paylaşıyoruz. Özellikle kaplıca ve tatil bölgelerinde daha uygun olduğu için satışı gerçekleştirilen devremülkler, vatandaşlar tarafından tercih ediliyor. Çok daireli yapılarda bir bölümün birden fazla kişiye satıldığı dairelerdir. Satın alan her ortağın satın aldığı ortak alanı kullanım hakkını belirli bir dönem ve gün sayısınca kullanabildiği dairelere devremülk adı veriliyor. Özellikle tatil ve kaplıca bölgelerinde ç
Devremülk Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Devremülk alırken dikkat etmeniz gereken hususları haberimizde sizin için paylaşıyoruz.

Özellikle kaplıca ve tatil bölgelerinde daha uygun olduğu için satışı gerçekleştirilen devremülkler, vatandaşlar tarafından tercih ediliyor.

Çok daireli yapılarda bir bölümün birden fazla kişiye satıldığı dairelerdir. Satın alan her ortağın satın aldığı ortak alanı kullanım hakkını belirli bir dönem ve gün sayısınca kullanabildiği dairelere devremülk adı veriliyor. Özellikle tatil ve kaplıca bölgelerinde çok yaygın olarak kullanılıyor.

Devremülk Almak Daha Ekonomik

Devremülk satın almak, kişinin yılın belirli dönemlerinde taşınmazını 15 gün ya da daha fazla süre içerisinde kullanmasıdır. Yılın her günü kullanılmayacak taşınmaza daha yüksek para ödemek yerine kullanılacak gün sayısı kadar para ödeyerek satın alma imkanı sağlar. Bundan dolayı da daha ekonomik olarak kullanım sunar.

Devremülk Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ev alırken dikkat etmeniz gereken hususlar olduğu gibi devremülkte de bu hususlara dikkat etmeniz gerekir.

-Aksi yönde resmi senet ile karar verilmediği sürece devrelerin sayı ve süreleri dikkate alınarak devremülk hakkı eşit bir biçimde belirlenmelidir.

-Devremülk hakkının kurulabilmesi için mutlaka yapının müstakil yapı olması ya da mesken nitelikli kat mülkiyeti veya kat irtifakının kurulması gerekmektedir.

-Tapu sicilinde mutlaka bir yıllık zaman dilimini içeren devrelerin tümü gösterilmelidir.

-Devre mülk hakkı devremülk sahibi tarafından devredilebileceği gibi ölüm halinde kişinin yasal mirasçılarına geçer.

-Devremülk hakkının devri konusunda düzenlenen sözleşmede aksini gösteren bir hüküm bulunmuyor ise kullanım hakkı başkasına devredilebilmektedir.

-Devremülk sözleşmesi düzenlenmeli ve bu sözleşmede yıllık bakım masrafları, dönem süresi, devir teslim için uyulması gereken kurallar ve yöneticilerin seçimi gibi hususlar bu sözleşmede detaylı olarak yazılmalıdır.

Devremülk Sözleşmesi

Devremülk günümüzde birçok dolandırıcılık faaliyetlerinin konusu olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için 2015 yılında Devre Tatil ve Uzun Süreli Tatil Hizmeti Sözleşmeleri Yönetmeliği yayımlandı.

Bu yönetmelik kapsamında, tarafların yükümlülükleri tespit edilmiştir. Düzenlemelere rağmen devremülk almak isteyen vatandaşların sözleşmelerin incelenmesi aşamasında, cayma hakkı, sözleşmenin feshi koşulları, tarafların yükümlülüklerine aykırı hareketlerinde tazminat sorumlulukları gibi konularda mutlaka bu konuda deneyimli avukatlardan ve hukuk bürolarından hukuki hizmet almaları gerekir.

Avukat ve hukuk bürolarından alınan bilgiler ile en sağlıklı şekilde devremülk sahibi olunabilir.