Emlak Konut Açıkladı! İnşaat Sektörünün Milli Gelir İçindeki Payı Yüzde 5.4 Oldu

Yükselen faiz oranları nedeni ile zor günler geçiren ve destek kredisi bekleyen inşaat sektörünün milli gelir içindeki payı açıklandı!
Emlak Konut Açıkladı! İnşaat Sektörünün Milli Gelir İçindeki Payı Yüzde 5.4 Oldu

2020 senesinde patlak veren pandemi salgını nedeni ile zor günler geçiren inşaat sektörü ardından yeniden normale dönüş için kamu bankaları tarafından verilen destek kredileri ile muhteşem bir geri dönüş yaşamıştı. Konut satış rakamları adeta patlama yaşarken rekor üzerine rekor kırılmıştı.

Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen ilk 12 ayı ödemesiz dönemli yüzde 0.64 faiz oranlı konut kredisi destek paketleri sayesinde konut satış rakamlarında rekor üzerine rekor kırılırken satış rakamlarında yaşanan yükseliş fiyatlara da yansımıştı.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ, SATIŞ RAKAMLARINDA DÜŞÜŞ BAŞLADI!

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş, konut satışlarından elde edilen gelirin dolar ve altına kayması ile hem enflasyon rakamları hem de dolar kuru ve altın fiyatlarında yaşanan yükselişin etkisi ile ne yazık ki Merkez Bankası ucuz kredi desteklerini sona erdirmiş, kredi muslukları büyük bir hızla kapatılırken faiz oranlarında yükseliş başlamıştı.

Yaşanan yükseliş ile beraber en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.34 bandına çekilirken kredi çekerek ev almak zorlaştı. Vatandaşın yeniden beklemeye geçmesi, elinde parası olanların da konut yatırımı yerine vadeli mevduat hesaplarıni tercih etmesi ile beraber konut satış rakamları yeniden düşüşe geçti. Bir yandan da yükselen demir ve çimento fiyatları nedeni ile müteahhitler üretimlerini sınırlandırmak zorunda kalırken bazı müteahhitler ise iş bırakma seçeneğini tartışmaya başladı.

Emlak Konut Açıkladı! İnşaat Sektörünün Milli Gelir İçindeki Payı Yüzde 5.4 OlduEMLAK KONUT GYO AÇIKLADI: İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN MİLLİ GELİR (GYSH) İÇİNDEKİ PAYI NE KADAR, YÜZDE KAÇ?

İnşaat sektörü son derece zor bir süreçten geçerken Emlak Konut GYO ise inşaat sektörünün milli gelir içerisindeki payını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre 2021 yılı 1. çeyreğinde cari fiyatlarla inşaat sektörünün Milli Gelir (GSYH) içindeki payı yüzde 5,4 olarak gerçekleşti.

Türkiye'de ekonominin lokomotif sektörleri arasında gösterilen inşaat sektörü bir süredir çimento fiyatlarında yaşanan yükseliş nedeni ile zor günler geçirirken İMKON başta olmak üzere pek çok müteahhit grev kararı almış, Rekabet Kurumunun çimento fiyatlarına müdahale etmesi istenmişti. TÜİK tarafından açıklanan raporlar ile konut satışlarında ki düşüş ve inşaat maliyet endeksinde yaşanan yükseliş rakamlar ile ortaya konmuştu.