Gelir Vergisi Ödemelerinde Geri Sayım Başladı

1 Temmuz'da başlayan Gayrimenkul Gelir Vergisi ödemelerinin son günü için geri sayım başladı. Ödemeler ne zaman sona eriyor?
Gelir Vergisi Ödemelerinde Geri Sayım Başladı

1 Temmuz'da başlayan Gayrimenkul Gelir Vergisi ödemelerinin son günü için geri sayım başladı. Ödemeler ne zaman sona eriyor?

Gayrimenkul gelir vergisinin ikinci taksit ödemeleri 1 Temmuz itibariyle ödenmeye başlanmıştı. Vergi dairesinden yapılan ödemelerin son günü 31 Temmuz.

Bilindiği üzere 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi halinde elde edilen gelir, vergiye tabidir. Kanuna göre elde edilen gelire de “gayrimenkul sermaye iradı” adı verilir. Kira vergisi beyannamesini vermesi gerekenler ise kiraya verilen mal ve hakların sahipleri, irtifak ve intifa hak sahipleridir.

2016 yılı içerisinde taşınmaz malını kiraya veren mal sahipleri, elde ettikleri gelir istisna bedelinin üstünde olduğu takdirde 1 Mart 2017 ve 31 Mart 2017 tarihleri arasında kira beyannamesi vermekle yükümlü oluyor. Henüz elde edilmeyen kira gelirleri, beyannameye dahil edilemiyor.

2017 yılında ödenecek olan gayrimenkul gelir vergilerinin ilk taksit ödemeleri 31 Mart, ikinci taksit ödemeleri ise 31 Temmuz tarihinde son buluyor. Gayrimenkul gelir vergileri için 2017 yılındaki istisna bedeli 3800 TL olarak belirlendi. İşyeri ya da konutunu kiraya veren, gelir elde eden mal sahipleri 3800 TL altında gelir etmesi takdirinde kira gelir vergisinden muaf tutuluyor.

Kira Beyannamesi elden verileceği gibi internet üzerinden de verilebilir.

Kira Vergisi Beyannamesini Elden Ödeme

Kira Vergisi beyannamesini elden verebilmek için bağlı bulunduğumuz vergi dairesine veya en yakın vergi dairesine başvuru yaparak gelirinizi beyan edebilirsiniz. Beyannamelerinizi posta yolu ile bağlı bulunduğumuz vergi dairesine de gönderebilirsiniz. Kira geliri sahibi olan kişi vergi dairesine kadar gidemeyecek kadar yaşlı ise bağlı oldukları vergi dairesini veya Türkiye genelinde Vergi İletişim Merkezini (VİMER – 444 0 189) arayarak randevu almaları halinde adreslerine gidilerek beyannamelerini vermeleri sağlanacaktır.

Kira Vergisi Beyannamesini İnternet Üzerinden Ödeme

Kira vergisi beyannamesini internet üzerinden de gönderilmesi imkanı bulunmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinde hazır beyan sistemi üzerinden gönderebilirler. Hazır beyan sistemine, kimlik bilgilerini girip özel güvenlik sorularını cevaplayarak veya internet vergi dairesi şifrenizi kullanarak (şifreniz yoksa en yakın vergi dairesine kimliğinizle başvurup ücretsiz olarak alabilirsiniz.) girebilirsiniz sisteme giriş yaptıktan sonra size özel hazırlanmış olan beyannameyi onaylanabilir. Yanlışlık veya eksiklik var ise düzelterek de onay verebilirsiniz.