Gurbetçiler Konut Alırken KDV Ödemeyecek

Yabancıya, konut alırken KDV indirim uygulaması ile kolaylık sağlanıyor. Uygulamadan yararlanabilen gurbetçiler için gerekli şartları haberimizde paylaşıyoruz.
Gurbetçiler Konut Alırken KDV Ödemeyecek

Yabancıya, konut alırken KDV indirim uygulaması ile kolaylık sağlanıyor. Uygulamadan yararlanabilen gurbetçiler için gerekli şartları haberimizde paylaşıyoruz.

Yabancıya konut alımında KDV'nin sıfırlanması uygulaması getirildi. En az 6 aydır yurtdışında yaşayan gurbetçiler bu uygulamadan yararlanabiliyor.

Fakat bazı müteahhitler ev almak isteyen gurbetçileri yanlış yönlendiriyor. Müteahhitler, gurbetçilere KDV'li fiyattan satıp, KDV'sini farklı yollar uygulayarak devletten geri almak için yanlış yönlendirme yapıyor.

Yapılan Düzenlemeler Kapsamında KDV Ödemiyor

5 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan KDV Tebliğinde değişiklik düzenlemesi ile en az 6 aydır yurt dışında yaşayan ve alacak evin ücretini getirmesi durumunda konut alırken KDV ödemiyor.

Gurbetçinin, aldığı konutu en az 1 yıl satmama şartı getiriliyor. Bu uygulamanın asıl nedeni, yurtdışında yaşayan gurbetçilerin, Türkiye'den uygun fiyata konut almasıydı. Bununla birlikte hem Türkiye'nin cari açığının büyümesi engellenecek, hem de konut piyasasındaki durgunluğa son verilmiş olacaktı.

KDV İndirimi Uygulanabilecek Gurbetçiler

-KDV indirimi uygulamasından yararlanabilmek için istenilen şartlar şu şekilde:

-1 Nisan 2017 tarihinden itibaren satılan konutlara KDV indirimi uygulanabiliyor,

-KDV indirimi yapılabilmesi için konut veya iş yerinin ilk kez teslim edilmesi gerekiyor, ikinci el konutlarda istisna geçerli olmuyor,

-Konut bedelinin döviz olarak yurt dışından Türkiye’ye getirilmesi gerekiyor,

-KDV indiriminden yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da yararlanabiliyor. Bunun için aranan şart ise, 6 aydan fazla -yurtdışında çalışması veya oturma izninin olması gerekiyor.

KDV indiriminden yararlanabilmek için 1 yıl boyunca gayrimenkulü satmaması gerekiyor. Aksi durumda, alınmayan KDV tahsil ediliyor.

KDV indirimi, ilk satışlarda geçerli oluyor. Konut veya iş yerini inşa eden firma veya müteahhitten alıp bir başkasına satılması halinde yapılan işlem “ilk teslim” sayılmıyor ve KDV indirimi uygulanmıyor.

KDV İndiriminden Yararlanacak Gurbetçilerden İstenilen Belgeler

İkamet ettiği ülke resmi makamlarından alınmış ikamet tezkeresi veya bu mahiyette bir belge isteniyor,

Çalışma veya oturma izninin alındığı tarihten itibaren en az altı ay yurt dışında bulunduğunu belirten belge isteniyor,

Türkiye’de yerleşik bir şirketin yurt dışında işlerini yapmadığını gösteren ilgili ülkede bulunan Türk elçilik veya konsoloslukları tarafından verilen belge isteniliyor.

İstenilen belgeleri satıcıya teslim edilmesi zorunlu kılınıyor.