İnşaat Sektöründe Korkutan Tablo: Yap-Sabret Dönemi Başladı

Konut sektörü temsilcileri, ellerindeki konutları satamamaktan şikayetçi. Temsilciler, yap-sat döneminin bittiğini ve artık yap-sabret döneminin başlamış olduğunu belirtti.
İnşaat Sektöründe Korkutan Tablo: Yap-Sabret Dönemi Başladı

Konut sektörü temsilcileri, ellerindeki konutları satamamaktan şikayetçi. Temsilciler, yap-sat döneminin bittiğini ve artık yap-sabret döneminin başlamış olduğunu belirtti.

Konut sektöründeki sıkıntılar gitgide büyüyor. Konut sektörü temsilcileri yapılan konutların satılamadığını dile getirerek ellerindeki stokları eritemediklerini belirtti. Temsilcilerin açıklamalarına göre artık yap-sat dönemi bitti ve yap-sabret dönemine girildi.Sektör İflas EdebilirBilindiği üzere inşaat ve arsa maliyetleri gün geçtikçe artış gösteriyor ancak buna rağmen konut fiyatları da düşüş eğilimine girmiş durumda. Bu durum, sektörün ne denli bir darboğaz içerisinde bulunduğunun bariz bir göstergesidir. Ayrıca sektör içerisinde konut şirketlerinin artmakta olan borçlarına yönelik erteleme taleplerinin bulunduğu da konuşulmaktadır. İçerisinde bulunulan durum açısından gerçekleşebilecek olan en kötü senaryo ise konut sektörünün iflas bayrağını çekmesi olarak düşünülüyor. Konut sektöründe yaşanacak olan bir iflas dalgası, tüm sektörün çöküşü anlamına gelmektedir.Kampanyalar Çare OlmuyorEmlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre, artık lüks konut üretiminin durdurulacağı aktarıldı. Lüks konut segmentinde gidilecek bir yerin kalmadığını belirten Murat Kurum, sektörü için başlatılan kampanyaların satışlar açısında pozitif yönlü bir eğilime yol açmaması nedeniyle sektör temsilcilerinin seslerinin artık daha da gür çıktığının altını çizdi.

Müteahhitler DertliAkfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın’ın aktardıklarına göre, konut satışlarının iyi gitmesi durumunda fiyatlarında da artması gerektiği belirtildi. Ancak fiyatların artmadığını belirten Akın, bu durumun satışların iyi gitmemesine işaret ettiğini vurguladı. Hamdi Akın, müteahhitlerin ellerinde çok ciddi miktarlarda tamamlanmış konut bulunduğunu da dile getirdi. Önceden müteahhitlerin satış ve inşaat süreci boyunca konut satışı ile yüzde 80 ile yüzde 90 arası konutu sattıklarını ve sonuç olarak ellerinde yüzde 10’luk bir konut miktarı kaldığını aktaran Akın, artık bu durumun azalan konut talepleri yüzünden mümkün olmadığını ifade etti.

Gerçek Fiyatlar YansıtılamıyorFuzul Grup Yönetim Başkan Yardımcısı Zeki Akbal tarafından aktarılan göre ise şuan konut fiyatları normal fiyatlarının çok üstünde. 600 bin TL ile satışa sunulan konutların gerçek değerlerinin 400 bin TL olduğunu belirten Akbal, bu durumun inşaat ve arsa maliyeti ile faizlerin yüksekliğinden kaynaklandığını dile getirdi.