İstanbul'da taşınacak 1,5 milyon konut için ilk adres belirlendi!

İstanbul’da 1,5 milyon konutun dönüşümü için planlama yapıldı. Konutların taşınacağı ilk rezerv alan belirlendi. Bu alana 80 bin konut inşa edilecek. Ayrıntıları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum açıkladı.
İstanbul'da taşınacak 1,5 milyon konut için ilk adres belirlendi!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yaşanan deprem felaketinin ardından özellikle İstanbul’da konutların dönüşümüne hız verileceğini açıklamıştı. Bunun için planlamanın yapıldığını açıklayan Bakan Murat Kurum 1,5 milyon konutun taşınacağını belirtti. Bakan Murat Kurum’un yaptığı açıklamanın ayrıntıları da ortaya çıktı. İstanbul’da konutların düşümü için planlama belli oldu.

İLK KONUTLAR ESENLER'DE YAPILACAK

İstanbul’da dönüşecek olan 1,5 milyon konut için rezerv alanlar tespit edildi. İlk rezerv alan ise Esenler’de tespit edildi. Bahsi geçen 1,5 milyon konutun yerinde dönüşümü teknik olarak imkansız. Bunun için de konutların önemli bir kısmının taşınması gerekecek. Okul alanı, yeşil alan, sosyal donatılar, ulaşım aksları gibi alanları oluşturabilmek için bu yol tercih edildi. İlk taşınma işlemi için ise rezerv alan Esenler’de tespit edildi.

80 BİN KONUT İNŞA EDİLECEK

Esenler’de bulunan ve Milli Savunma Bakanlığı’na ait olan arazi rezerv alan olarak tespit edildi. Bu alanda 80 bin konut inşa edilecek. 5 yıl içerisinde inşa edilecek bu konutlar ile taşınma işlemi tamamlanacak. Etap etap inşa edilecek olan konutlar bittikçe vatandaşların bu yeni konutlara geçişleri sağlanacak. Bu süreçte vatandaşlara uzun vadeli kredi desteği ve kira yardımı gibi imkanlar da sunulacak.

720 HEKTARLIK REZERV ALANI

Esenler’deki askeri alanın imar planları 2019 yılında değiştirilmişti. Topkule ve Baştabya kışlalarının olduğu alan 720 hektar büyüklüğünde. Bu alanın hemen kuzeyinde üzerinden Kuzey Marmara Otoyolu’nun geçtiği bir askeri alan daha bulunuyor. Alanın mülkiyeti Milli avunma Bakanlığı’nda ancak. Yapılan görüşmelerde bu alan Çevre Bakanlığına devredilmesine dair görüş birliğine varıldı.

İstanbul'da bulunan 1,5 milyon riskli konutun 500 bini Anadolu Yakası'na, 500 bini de Avrupa Yakası'na taşınacak. Kalan 500 bin için ise yerinde dönüşüm yapılacak. Az katlı olacak bu yeni konutların tamamı depreme dayanıklı olacak.