İstanbul'da zamların ardından en çok konut satılan ilçeler belli oldu!

İBB tarafından yayımlanan son verilere göre İstanbul'da en çok konut satışının olduğu ilçelerin belli olduğu ifade edildi.
İstanbul'da zamların ardından en çok konut satılan ilçeler belli oldu!

Bugün İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe tarafından yapılan son açıklama ile birlikte İstanbul'da son yaşanan konut fiyatlarının artışı ile birlikte ilçe bazında bakıldığı zaman en çok konutun satıldığı ilçelerin belirlendiği açıklandı.

Ortalama olarak bakıldığı zaman konut fiyatlarının yüzde 68 oranda arttığı son dönem içerisinde konut satışlarında büyük değişimler yaşandı. Buğra Gökçe tarafından sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda en çok satışın gerçekleştiği iller hakkında bilgilendirme yapıldı.

EN ÇOK SATIŞIN GERÇEKLEŞTİĞİ İLÇELER BELLİ OLDU!

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe tarafından yapılan paylaşım şu şekildeydi;

"Ağustos ayında İstanbul'da tam 17 bin 408 konut satıldı. En çok konut satışı yapılan ilçemiz Esenyurt oldu. Esenyurt'u Küçükçekmece ve Beylikdüzü takip ediyor.

Peki 1 yılda fiyatlar nasıl değişti, konut fiyatları ne oldu, bizi nasıl etkiliyor?

2022 yılı Ağustos ayında İstanbul'da 18 bin 485 konut satılmıştı. Bu yıl aynı ay 17 bin 408 konut satıldı. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6'lık bir düşüş gözüküyor. Buna rağmen talep yoğun."

screenshot-15-001.png

İSTANBUL'DA ORTALAMA KONUT FİYATLARI

"İstanbul'da ortalama konut fiyatı Ağustos ayında 4 milyon 677 bine çıktı. Ortalama konut fiyatının en yüksek olduğu ilçemiz Sarıyer. Sarıyer'i Beykoz ve Kadıköy takip ediyor. En düşük ilçemiz ise Esenyurt. 27 ilçemizde konut satış fiyatı İstanbul ortalamasının altında."

screenshot-16-001.png

KONUT FİYATLARININ ARTIŞ ORANI ENFLASYONUN ÜSTÜNDE!

Son olarak da bu konut fiyatlarındaki artışı değerlendiren Gökçe, "İstanbul'da 1 yılda konut fiyatları ortalama yüzde 68 arttı. Artış oranı enflasyonun üstünde. Ücretlilerin maaş ve gelirlerinin çok daha düşük oranda artması nedeniyle, bugün çalışanların konuta erişmesi geçen yıla göre daha zor.

Konut fiyatlarındaki artış bizi mülksüzleşme, konut erişimin kısıtlanması ve derinleşen barınma krizi ile karşı karşıya bırakıyor. Yabancılara konut satışının sürmesi ve makroekonomik koşullar nedeniyle de konuta yönelik talep, doğal dengenin üzerinde devam ediyor.

Bu yüzden hem İstanbul'un deprem direncini arttırmak, hem de anayasamızda ifadesini bulan konut hakkını korumak için sosyal konut üretimini önemsiyoruz. Yurt ve sosyal konut üretimi piyasa dengelerini düzenleyeceği gibi, vatandaşlarımızın konut hakkını da koruyacak önemli bir araçtır.

Sosyal konut üretiminin yetersiz olması ve kamunun sosyal konut yada kiralık sosyal konut kullanımını da içeren bütünlüklü bir konut politikası olmaması nedeniyle barınma krizi daha da derinleşiyor, vatandaşlarımızın konuta erişimi azalmaya, çalışanların, emekçilerin İstanbul'da barınma imkanı da yok olmaya devam ediyor. Ne yazık ki emlak piyasasını kamucu politikalar değil rant odaklı uygulamalar domine ediyor. Bu uygulamaların değişmesini bekliyoruz." dedi.