Kanal İstanbul'da Son Dakika İhale İçin Özel Kanun Çıkarılacak

Türkiye'nin en büyük projesi olan ve tamamlandığında dünyanın sayılı projeleri arasına adını yazdıracak Kanal İstanbul projesi hakkında yeni haberler gelmeye devam ediyor.
Kanal İstanbul'da Son Dakika İhale İçin Özel Kanun Çıkarılacak

Türkiye'nin en büyük projesi olan ve tamamlandığında dünyanın sayılı projeleri arasına adını yazdıracak Kanal İstanbul projesi hakkında yeni haberler gelmeye devam ediyor. Kadir Topbaş'ı koltuğundan ettiği iddiaları ile bir dönem gündemden düşmeyen Kanal İstanbul Projesi için düğmeye basıldı.

Kanal İstanbul projesinin ihale sürecini başlatmak amacı ile gereken tüm maddeler tek bir kanunda toplanacak ve yeni kanun hızla meclisten geçirilecek. Yapılan kanun değişikliğinin ardından 2018 yılının ikinci yarısında proje mutlaka ihaleye çıkarılacak.

Kanal İstanbul'da Son Dakika İhale İçin Özel Kanun Çıkarılacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Çalışmalarını Tamamlamak Üzere

Bakanlığın yoğun mesai harcadığı proje için en zorlayıcı kısım olan ÇED raporu bölümü tamamlanmak üzere. Dünyada da büyük yankı uyandıran ve deniz ticareti noktasında Türkiye'ye büyük bir avantaj kazandıracak olan proje oldukça kapsamlı bir proje olması nedeni ile yoğun mesai gerektiriyor.

Projede enerji hatları ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yapılacak olan düzenlemeler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, projenin üzerinden geçeceği bölgelerde bulunan tarihi eserler ve turistik çalışmalar için ise Kültür ve Turizm Bakanlığı proje geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Projedeki en önemli iki görev ise projeyi hayata geçirecek bakanlık olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile projenin maliyet sorununa çözüm bulacak olan Ekonomi ve Maliye Bakanlığı olarak öne çıkıyor.

Kanal İstanbul'da Son Dakika İhale İçin Özel Kanun Çıkarılacak

Kanal İstanbul Ne Zaman Bitecek?

Dünyanın en büyük projelerinden biri olan ve İstanbul Boğazında giderek artan deniz trafiği yükünü büyük oranda hafifletecek Kanal İstanbul projesinin önümüzdeki 5 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Kanal İstanbul'da Son Dakika İhale İçin Özel Kanun Çıkarılacak

Kanal İstanbul Nerelerden Geçiyor?

Geçtiği güzergahta yer alan taşınmazların fiyatlarını rekor oranda arttıracak olan Kanal İstanbul projesi bu nedenle emlak sektörü tarafından da büyük bir merakla yakından takip ediliyor. Toplamda 45 kilometrelik uzunluğa sahip olması beklenen proje Küçükçekmece Gölü-Sazlıdere Barajı- Terkos Gölü aksında yer alacak. Kaynak: emlak365.com