Kayseri'de Dev Tesisin Temeli Atıldı

Kayseri'de Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilmesi için temelleri atılan 6 tesisin temel atma törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki açıklamalarda bulundu.
Kayseri'de Dev Tesisin Temeli Atıldı

Kayseri'de Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilmesi için temelleri atılan 6 tesisin temel atma törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki açıklamalarda bulundu.

Kayseri'de Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 749 milyon lira yatırımla hayata geçirilmesi için temelleri atılan 6 tesisin temel atma töreni yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen yatırımların törenine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı.

700 Dönümlük Alan 200 Dönüme Çıkarılacak

Bakan Mehmet Özhaseki, geçmiş dönemde yapılan yatırımlarla birlikte Kayseri'de 700 bin dönümlük arazinin sulu tarıma geçtiğini ifade etti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, gelecek dönemde yapılacak olan yatırımlarla birlikte, 700 bin dönümlük sulu tarıma geçen alanın, 1 milyon 200 bin dönüme çıkarılacağını belirtti.

‘Toprak Altındaki Hareketlilik İçin Hazırlıklı Olmalıyız’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, önümüzdeki yıldan itibaren İstanbul başta olmak üzere 500 konutun yenileneceğini belirterek; “Kayseri'de belediye başkanlığımız döneminde kanalizasyonlar, arıtma tesisleri yoktu. Şehrin alt yapısının tamamını değiştirdik. Sayıları iki bine yakın park inşa ettik. 1 milyon metrekareden fazla araziyi park olarak açtık.

Geldiğimiz noktada yeni yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Bakanlarımızla Kayseri'ye gelip, projeleri inceliyoruz. Önümüzde önemli bir sorun var. Deprem ülkesinde yaşıyoruz. Bu ülkenin altı hareketli. Üstündeki hareketliliklere gücümüz yetiyor. Hepsinin canına okuyoruz. Güneydoğuda çukur kazanları kazdıkları çukura gömdük. Ama toprağın altındaki hareketlilik için hazırlıklı olmalıyız” açıklamasını yaptı.

15 Senede 7.5 Milyon Yapı Yenilenecek

Bakan Özhaseki, 15 senede 7.5 milyon yapı için yenilenme çalışmalarının yapılacağını belirterek; “Sayın Başbakanımız ve Bakanlar Kurulumuz uygun gördü, önümüzdeki yıldan itibaren başta İstanbul olmak üzere yılda 500 bin konutu yenileyeceğiz.

Bunun için teşvikleri geliştirdik. Kayseri de bundan istifade edecek. 15 senede 7.5 milyon yapıyı yenileyeceğiz. Türkiye'deki yapı stoğunun yarısını yeniden inşa ediyoruz. Japonya'daki insanlar deprem geldiğinde korku hissetmiyorsa, bizim insanımız da bu standartlara ulaşacak” dedi.