Konut Alırken İskan İznine Dikkat

Gayrimenkul sahibi olmayı düşünen herkesi ilgilendiren tabuda iskan konusunda bilinmesi gerekenleri haberimizde paylaşıyoruz.
Konut Alırken İskan İznine Dikkat

Gayrimenkul sahibi olmayı düşünen herkesi ilgilendiren tabuda iskan konusunda bilinmesi gerekenleri haberimizde paylaşıyoruz.

Gayrimenkul sahibi olmayı düşünen herkesi ilgilendiren bir konu da tapuda iskanın nasıl anlaşılacağı. Daire veya dükkan satın almayı düşünenler alınacak gayrimenkulün iskan durumunu araştırması son derece önemlidir.

İskan; inşa edilen yapının prosedürlere uygunluğunun belediye tarafından onaylanması anlamına gelir. İskân belgesi ise tapu kaydını, ruhsatla ilgili bilgileri, bağımsız bölümlerin bütün özelliklerini içeren belgedir.

İskan İzni Almak İçin

Belediyeden iskan izni alabilmek için, binanın deprem mevzuatına uygunluğu, sığınağın, yangın merdiveninin ve tüplerinin durumu gibi koşulların sağlanması gerekir. Yapının bölge imar planına ve projesine uygun olarak inşa edilmesi de önemli olan bir diğer faktördür.

İskan ruhsatının alınması için gerekli olan başvuru, inşaatı yapan müteahhit ya da inşaat firması tarafından yapılır.
İskan harcının ödenmesinden sonra, yapının projeye uygunluğu tespit edildiği taktirde iskân izni düzenlenir. Belirtilen kriterlere uygun olarak inşa edilmemiş bir proje iskan alamadığı için bu yapılara su ve elektrik gibi hizmetler verilmez.

İskanı Olmayan Gayrimenkul İçin Kredi Kullanılır Mı?

Bankalar tarafından iskansız gayrimenkulleri krediye uygun bulmuyorlar. Kat mülkiyetli daireler için kredi almak kolayken, birçok banka kat irtifaklı gayrimenkuller için de kredi kullandırmıyor.

Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı

Satın alınacak gayrimenkulün iskan durumu tapu belgesi üzerinde yer alan bilgilere göre değerlendirilir. Gayrimenkulün niteliği, tapu belgesi üzerinde yazılı olan kısımlarda işaretlidir. kat mülkiyeti ibaresinin vurgulanmış olması söz konusu yapının iskân iznine sahip olduğu anlamına geliyor.

Kat mülkiyetli tapunun alınabilmesi için binanın iskân ruhsatının bulunması gerekli olan şartlar arasında yer alıyor.
Kat irtifaklı tapu, inşaatına başlanacak ya da inşaat halinde olan binalar için belediyeden alınıyor.

İnşaatın bitimi ile yapılan kontrollerle herhangi bir usulsüzlük yok ise kat mülkiyeti tapusu için başvuru yapılabilir. Fakat, kat irtifaklı bir bina usulüne uygun olarak inşa edilmemişse iskân izni alınması söz konusu olamaz. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra iskan için tekrardan başvuru yapılabilir.