Konut Satışının En Fazla Olduğu Aylar

Bireyler kira ödemek yerine kendi evlerine sahip olmayı tercih ediyor. Peki konut almak için hangi ayları tercih etmeli?
Konut Satışının En Fazla Olduğu Aylar

Bireyler kira ödemek yerine kendi evlerine sahip olmayı tercih ediyor. Peki konut almak için hangi ayları tercih etmeli?

İnsanlar adına önemli sorumluluklardan birisi de ev sahibi olmak. Özellikle evli çiftlerin geleceklerini garanti altına almak ve biran önce mal sahibi olmak için konut alımına özen gösteriyor.

Her birey, kira ödemek yerine kendi evinde oturmayı tercih eder. Bu nedenden dolayı ev sahibi olmayı tercih eder. Bu kapsamda da her birey kendi bütçesi doğrultusunda bir almayı hedeflerken bankalar da sundukları kampanyalar ile kredi konusunda ev sahibi olmak isteyen bireylere yardımcı oluyor.

Konut satışının fazla olduğu aylara bakıldığında, bireylerin alım gücüne göre değiştiğini söyleyebiliriz.

Nisan ve Mayıs Aylarında Konut Satışı Fazla

Bahar aylarında konut satışlarının en yüksek olduğu görülüyor. Genel olarak bakıldığında nisan ve mayıs ayları konut satışının en fazla olduğu ve konut kredisinin de en çok kullanıldığı dönem olarak görülüyor.

Satış raporlarına bakıldığında da nisan ve mayıs aylarında ev sahibi olmak isteyen bireylerin bu dönemde daha fazla ev aldıkları görülüyor. Toplu konut projelerinin de bahar aylarında yoğun olması nedeni ile bireylerin de o dönemlerde istediği kriterlerde ev bulma olasılıkları daha da artıyor.

Her bireyin ev alım gücü farklılık göstereceğinden dolayı, konut satışının yoğunluğu aylara göre de değişiklik gösterebilir.

Banka Faizleri ve Yabancı Para Birimlerinin Etkisi

İlkbahar aylarında ev alımlarının fazla olmasının nedenleri arasında bankaların faiz oranlarından kaynaklı olduğu da biliniyor.

Her yıl daha fazla konut kredisi kullandırmak ve sunulan fırsatlar ile müşteri toplamak için faiz oranlarını düşürüyor ya da farklı kampanyalar düzenleniyor. Faiz oranlarının düşürülmesi kredi kullanarak ev almak isteyen bireylerin konut kredisine olan talebi arttırıyor.

Konut satışlarının bahar aylarında artış göstermesinin nedenleri arasında konut kredilerinde yaşanan hareketliliğin yanı sıra ekonomik değişiklikler de satışların artmasını sağlıyor.

Yabancı para birimlerinde bahar aylarında daha fazla hareketlilik yaşanıyor. Dolar ve euro gibi yabancı para birimlerinin düşmesi, ev fiyatlarında düşüşe ve taleplerin artmasını sağlıyor.

Ekonomide Yaşanılan Hareketlilik

Bahar aylarında ev alımlarının arttığı görülüyor. Fakat, bu durum her yıl farklılık gösterebilir. Bireylerin ev alım gücü, ekonomik hareketlilik, banka kredileri gibi nedenlerle değişiklikler yaşanabilir. Bu nedenden dolayı kesin tarih belirtmek doğru olmaz. Her yıl satış istatistiklerini incelemek kesin sonuçları gösterecektir.