Konut Yatırımı Geri Dönüş Süresi Nedir?

Konuta yatırım yapmak isteyen kişiler için en önemli verilerden biride konut yatırım geri dönüş süreleridir.
Konut Yatırımı Geri Dönüş Süresi Nedir?

Konuta yatırım yapmak isteyen kişiler için en önemli verilerden biride konut yatırım geri dönüş süreleridir.

Bu nedenle konut yatırımı getiri oranları ve endeksleri yakından takip edilmelidir. Yine sadece yatırım amaçlı olarak konut alınacaksa mutlaka konut yatırımı amortisman süreleri kısa olan iller tercih edilmelidir. Bazı illerde konut yatırımı için amortisman süreleri çok daha kısa olurken bazı illerde ise bu süreler çok daha uzun olabilmektedir. Yine ilçeler ve mahalleler arasında da oldukça yüksek bir fark bulunmaktadır.Konut Yatırımı Amortisman Süresi Nedir?


Konuta yatırım yapan kişilerin bu yatırım tutarını konuttan elde ettikleri değer ve kira kazancı gibi gelirlerle geri kazandıkları süreye amortisman süresi adı verilmektedir. Bu süre kârlı bir yatırımdan söz edilebilmesi için çok önemlidir. En kârlı yatırıma imza atmak isteyen kişilerin amortisman süresi olan bölgeleri tercih ederek konut yatırımına imza atmaları gerekir. Yatırım amaçlı daire almak isteyen kişilerin ilk olarak amortisman süresi hesaplaması yapmaları önerilirken bu sayede doğru bir yatırım yapılıp yapılmadığının belirlenmesi sağlanır.Konut Yatırımı Geri Dönüş Süresi Nasıl Hesaplanır?


Yatırım yapmadan önce geri dönüş süresi hesaplaması yapmak isteyen yatırımcının tek yapması gereken satın aldığı konutun alış bedeli ile bu konuta ait olan aylık kira tutarını bölmesidir. Örneğin 250 bin liraya daire satın alan bir yatırımcı bu daireyi 600 liradan kiraya veriyorsa bu durumda 250 bin lira / 600 lira = 416,6 ay sonucu elde edilir. Bunun da yıla bölünmesi ile beraber bu dairenin amortisman süresi olarak 34 yıl sonucu ile karşı karşıya kalınır. Ancak bu süre zarfında dairenin fiyatının da artacağı ve buradan da amortisman süresinin kısalacağı unutulmamalıdır. Başarılı bir konut yatırımı için dikkat edilmesi gereken husus yüksek fiyatla kiraya verebileceğiniz bir taşınmazı mümkün olan en ucuz fiyatla satın almak olmalıdır.