Trafik ve Konutları Etkileyecek Yeni Otopark Düzenlemesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, otopark yönetmeliğinde değişiklikler yapılacağını açıkladı.
Trafik ve Konutları Etkileyecek Yeni Otopark Düzenlemesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, otopark yönetmeliğinde değişiklikler yapılacağını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, otopark yönetmeliğinde köklü değişiklikler yapmayı planlıyor. Bakanlığın hazırladığı yeni yönetmelik taslağına göre, önceden 3 daire için en az 1 otopark yeri ayırma şartı bulunurken artık her daire için otopark zorunluluğu getiriliyor.

Yeni yönetmelik taslağı ile ilgili alınan bilgilere göre, otopark bedelinde değişiklik yapılıyor. Otopark ihtiyacı karşılanamayan durumlarda belediye veya valilik otopark bedeli alıyordu, yeni yönetmelik taslağında ise otopark bedelini kimin hangi usullere göre alacağına ilişkin maddelerin yer aldığı bölüm kaldırıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırlamış olduğu taslakta sadece, "Parselinde veya yapıda otopark tesisi mümkün olmadığı takdirde yönetmeliğe uygun olarak otopark bedeli istenir” ibaresi bulunuyor.

Hazırlanan yeni taslakta, otopark yapılması mümkün olmayan durumlarda zorunlu otoparkın 250 metrekarelik yürüme mesafesinde olma şartı getirildi. Fakat, toplu konut inşaatlarında, kamu kurum ve kuruluşları, sinema, tiyatro gibi yapılarda, hastanelerde ve otellerde otopark ihtiyacının parselinde veya bina bünyesinde karşılanması zorunlu kılındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı yeni otopark yönetmeliğinin, 1 Ocak 2018’de yürürlüğe girmesi düşünülüyor.

Yapı Kullanım İzni Verilmeyecek

Yeni hazırlanan yönetmelikte, her dairede en az bir araç için otopark zorunlu kılınıyor. Bu kapsamda, dükkan, mağaza, bankada 30 metrekareye; market, alışveriş merkezinde 20 metrekareye; otellere her 3 odaya, hastanelerde 75 metrekareye, ibadet yerlerinde 100 metrekareye en az bir araçlık otopark yeri ayrılması şartı da bulunuyor.

Yapılan binalarda otopark için bölüm ayrılmadığı müddetçe yapı ruhsatı verilmeyecek, bu otoparklar hazır hale getirilmediği süre de yapı kullanım izni verilmeyecek.

Yeni hazırlanan yönetmelik taslağında mevcut yönetmelikte bulunmayan ibareler eklendi. Yeni taslakta, Açık otopark, ada içi otopark, mekanik otopark, ortak otopark uygulaması, yeraltı otoparkı, Park Et-Devam Et Otoparkı gibi yeni kurallar taslakta yer aldı.

Yeni Yönetmelikte Yer Alan Bilgiler

Otoparklarda her 50 park yerinden biri, elektrikli araçlara uygun olarak düzenleme yapılacak,

Açık otoparkların zemini su geçiren malzemeden yapılacak,

Bütün otopark türlerinde, otopark alanının yüzde 1’i kadar ilave bir alan, bisiklet ve motosiklet park yeri için ayrılacak,

Yaya alanları ve kaldırımları otopark olarak düzenlenmeyecek ve kullanılmayacak,

Toplu taşıma istasyonu, durak ya da aktarma noktalarına en çok 500 metre mesafede tesis edilen “Park et-Devam et” otopark alanları ayrılacak.