Turistik bölgede eşyasız boş daireler 6 bin TL, eşyalı daireler 12 bin TL! Yerli Türk vatandaşların yaşama şansı kalmadı

Antalya'nın Alanya İlçesinde kira fiyatlarının 6 bin TL'den başlaması yerli halkın kırsal kesime göç etmesine neden oldu. Sektör içinden gelen açıklamalar ise ciddi konut eksikliği olduğu yönünde.
Turistik bölgede eşyasız boş daireler 6 bin TL, eşyalı daireler 12 bin TL! Yerli Türk vatandaşların yaşama şansı kalmadı

Emlak365.com - Kiralık konut fiyatlarının geldiği son nokta vatandaşların ekonomilerini ciddi oranda tehdit ediyor. Büyük kentlerde yaşanan fiyat artışları gündemde sürekli yer alırken turistik bölgelerde durum daha vahim durumda.

ANTALYA'NIN ALANYA İLÇESİNDE YERLİ HALK KAÇIYOR

Emlak sektöründen gelen son açıklamalar kiralık konutlarda fiyatların ne aşamaya geldiğini gözler önüne seriyor. Kent merkezinde kiralık konut fiyatları 6 bin TL'den başlıyor. Eğer ev denize veya merkeze yakın ve eşyalı ise fiyatlar 12 bin TL'ye kadar çıkıyor. Denize çok yakın olanlarda ise bu fiyatlar da düşük kalıyor.

İlçe genelinde yaşanan son durumu ise Emlakçılık yapan Durmuş Özgen ele aldı. Ciddi bir konut sıkıntısı olduğunu ifade den Özgen bu sorunun son yıllarda kendisini hissettirdiğini son dönemlerde ise zirve yaptığını söyledi. Son yıllarda yerli vatandaş için kimsenin konut üretmediğini ifade eden Özgen olanların da kentsel dönüşüm kapsamında daha az konut içeren yapılara dönüştürüldüğünü söyledi. Konuşmasında buralarda Türk vatandaşlarının yaşama şansı olmadığını söyleyen Özgen yabancılara satış olduğu için kiralık konut eksikliğine vurgu yaptı.

Fiyatları Açıkladı

Emlakçı Durmuş Özgen konuşmasının devamın ayrıca ilçede ev sahiplerince talep edilen fiyatlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Küçük evler için örnekler veren Özgen "Boş evler 6 bin lira civarında. 1+1 içerisinde mobilya olan evlere baktığımızda 12-13 bin liradan başlıyor. Bunları da ortalama asgari ücreti 4 bin 250 lira olduğunda bizim vatandaşımızın ödeme imkanı bulunmuyor. Mahmutlar bölgesinde bir hareket var, ancak yerliye dair hiçbir şey üretilmiyor." ifadelerini kullandı.

Durmuş Özgen ayrıca Türk vatandaşlarının ilçe merkezinde veya deniz kenarına yakın yerlerde yaşama şanslarının tüketildiğini de sözlerine ekledi.