10 Yıl Çalışana Emeklilik ve Kıdem Tazminatının Yolu Açıldı! Bu Şartları Taşıyanlara Erken Emeklilik ve Kıdem Tazminatı

Emekli olmak isteyen tüm çalışanlara alternatif uygulamalar sunulmaya devam ediyor. Bazı kişiler için gelen 10 yıl çalışma ile emeklilik fırsatı ise merak ediliyor. İşte detaylar…
10 Yıl Çalışana Emeklilik ve Kıdem Tazminatının Yolu Açıldı! Bu Şartları Taşıyanlara Erken Emeklilik ve Kıdem Tazminatı

Türkiye’de normal şartlar altında emeklilik için ilgili yasalara göre prim, yaş ve sigortalı olma sürelerinin karşılanması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan vatandaşların aktif çalışma yaşamından emekli olarak çekilmesi sağlanıyor. Ancak bu hakkı çok daha erken elde etmek isteyen birçok çalışan ise alternatif emeklilik yollarını araştırmaya devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bazı özel hallerde ve çeşitli uygulamalar ile erken emeklilik fırsatı sağlıyor.

10 Yıl Çalışma ile Erken Emeklilik Şartları

Her kesimden çalışanın en büyük hayali olan emeklilik için bazı kişilere avantaj sağlanıyor. 3600 gün primin bile yeterli olduğu bu yöntem kapsamında, 10 yıl süreyle çalışmış olmak gerekiyor. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olan çalışanları kapsayan bu uygulama kapsamında 3600 prim günü ile emeklilik hakkının elde edilmesi sağlanıyor.

Kadınlarda 50, Erkeklerde 55 Yaş Yetiyor!

10 Yıl Çalışana Emeklilik ve Kıdem Tazminatının Yolu Açıldı! Bu Şartları Taşıyanlara Erken Emeklilik ve Kıdem Tazminatı

Erken emeklilikte işe giriş tarihine bakılarak 3600 günden emekli olma hakkı elde eden kişiler için en erken emeklilik yaşı belirlenmiştir. Bu sistemde kadınlarda 50 yaş, erkeklerde ise 55 yaş şartı dikkat çekmektedir. Ancak ilgili hakkın elde edilmesi için kadınlarda sigortalılık tarihi 9 Eylül 1981’den, erkeklerde ise 8 Eylül 1976’dan önce olması gerekmektedir. Ancak söz konusu emeklilik şartlarından yararlanmak için 10 yıl, 3600 gün çalışmış olma şartının sağlanması gerekmektedir.

Erken Emeklilikte Borçlanma Uygulaması Devam Ediyor!

Diğer yandan Türkiye’de emeklilikle ilgili önemli unsurlardan biri de eksik prim sürelerinin tamamlanmasını sağlayan borçlanma yöntemleridir. SGK tarafından uygulanan bu yöntemler kapsamında sigortalıların belirli nedenlere bağlı olarak borçlanma imkanından yararlanarak emeklilik tarihini öne çekmeleri sağlanmaktadır. Kadınlarda doğum borçlanması ile 6 yıla kadar borçlanmaya gidilebiliyor. Erkeklerde ise askerlik borçlanması ilk sırada gelen borçlanma yöntemleri arasında yer alıyor. Erken emeklilikte mevcut diğer birçok uygulamada bazı çalışanlar için avantaj sağlamaya devam ediyor.

Genel Yayın Yönetmeni