Almanya müjdesi beklerken İsviçre kapıları açıldı 12 meslek grubu için 85 bin işçi alımı yapacaklar

Yurt dışında çalışmak istiyorum diyen kişiler Almanya Türk işçi alımı müjdesi beklerken İsviçre 85 bin işçi alımı yapacağını açıkladı. Yapılan duyuru ile belirlenen 12 meslek grubu için 85 bin işçiye İsviçre kapısı açıldı.
Almanya müjdesi beklerken İsviçre kapıları açıldı 12 meslek grubu için 85 bin işçi alımı yapacaklar

Son dönemde döviz kurlarında yaşanan yükseliş sonrasında yurt dışında çalışmak istiyorum diyen kişilerin sayılarında büyük artış dikkat çekerken yabancı ülkelerin iş ilanları da peş peşe açıklanmaya devam ediyor. Özellikle de pandemi sonrasında Avrupa'da büyük bir istihdam açığı oluşurken yabancı ülkeler birbiri ardına yabancı işçi alımı ilanları yayımlamaya başlamışlardı. 

Türkiye'de yurt dışında çalışmak isteyen kişiler Almanya Türk işçi alımı için beklemeye başlarken 85 bin işçilik sürpriz bir alım ilanı ise İsviçre tarafından yayımlandı. İsviçre tarafından yayımlanan ilanda 12 meslek grubunda yer alan 85 bin işçi alımı yapılacağı duyuruldu. Peki, maaşlar ne kadar, kaç TL olacak?

İSVİÇRE İŞ İLANLARI ARAYANLARA 85 BİN KİŞİLİK İŞÇİ ALIMI MÜJDESİ! 

İşçi olmak istiyorum diyen kişilere yönelik olarak yurt dışı iş ilanları yayımlanmaya devam ederken bu ilanlardan biri de İsviçre tarafından verildi. Koronavirüs salgını döneminde zorunlu kapanma önlemleri ile beraber pek çok kişi işten ayrılırken pandemi yasaklarının kaldırılması ile beraber işe geri dönüşler beklendiği kadar olmamıştı. Pek çok kişinin meslek değiştirmesi ile bazı pozisyonlar boşa çıkarken bu açıklar yabancı işçiler ile doldurulmaya çalışıldı. 

İSVİÇRE PERSONEL ALIMI AÇILAN KADROLAR HANGİLERİ, HANGİ MESLEKLERE İŞÇİ ALIMI YAPILACAK?

İsviçre'de farklı çok sayıda pozisyon için personel alımı yapılmaya devam edilirken işçi alımı yapılacak olan kadrolar; Doktor, Mühendis, Teknisyen, Öğretmen, Hasta Bakıcı, Tekniker, Güvenlik Görevlisi, Garson, Temizlik Görevlisi ve çocuk bakıcısı, teknisyen ve bahçıvan gibi pozisyonlar olarak öne çıktı. 

Bu meslek gruplarına mensup kişilere öncelik verilecek olan iş başvurusu için toplamda 85 bin işçi alımı yapılacak. Mesleki deneyim, diploma denkliği ve yabancı dil durumuna göre personel alımları yapılacak. İşe alınan kişiler yüksek maaşla iş başı yapacaklar. 

İSVİÇRE PERSONEL ALIMI BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

İsviçre'de çalışmak isteyen kişiler iş başvurularını resmi kariyer siteleri üzerinden yapacaklar. Bu siteler üzerinden verilen ilanlarda başvuruları olumlu kabul edilen kişiler alacakları onay ile beraber daha sonra İsviçre Konsolosluğu'na başvuru yaparak resmi işlemleri başlatacaklar. İsviçre personel alımı için bugün kur üzerinden yapılan hesaplamada günlük asgari ücret 3 bin 400 TL toplam asgari ücret rakamı ise aylık 95 bin liraya denk geliyor.