Benzin ve Motorine İndirim Formülü Açıklandı: Akaryakıt Fiyatları İçin Taban Fiyat Uygulaması

Ukrayna - Rusya savaşı brent petrol fiyatları için sert yükselişe neden olmuştu. Hem motorine hem de benzine zam yapılmasının ardından yeni indirim formülü açıklandı. Benzine ve motorine indirim!
Benzin ve Motorine İndirim Formülü Açıklandı: Akaryakıt Fiyatları İçin Taban Fiyat Uygulaması

Brent Petrol fiyatı Perşembe günü Rusya ordusunun Ukrayna'ya girmesinin ardından 100 doları aşmıştı. Savaş etkisi ile hem dolar kuru hem de brent petrol fiyatında yaşanan yükselişin etkisi ile akaryakıt fiyatlarına zam beklentisi oluşmuştu.

Beklenen zam haberi Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası EPGİS tarafından 26 Şubat 2022 tarihinde yapılan son dakika açıklaması ile verilmişti. Yapılan açıklama ile "Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 26/02/2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 1,61 Motorinde 1,51 TL/LT Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur" denilerek motorine 1.51 TL ve benzine ise 1.61 TL zam yapıldığı ilan edilmişti.

BENZİN VE MOTORİNE NEDEN ZAM GELDİ, BRENT PETROL VE DOLARDA SON DURUM NE?

EPGİS tarafından yapılan son dakika açıklaması ile benzin ve motorine zam haberi verilmesinin ardından brent petrol fiyatı 100 doların altına düşmüştü. Bölgede savaş gerilimi tırmanmasına rağmen hem dolar kurunda hem de brent petrol fiyatında düşüş yaşanması dikkat çekmişti. Yaşanan düşüşün ardından gözler akaryakıt fiyatlarına indirim açıklaması yapılmasına çevrilmişti.

Benzin ve Motorine İndirim Formülü Açıklandı: Akaryakıt Fiyatları İçin Taban Fiyat Uygulaması

Brent petrol fiyatında yaşanan düşüş sonrasında indirim beklentisi oluşurken konu hakkında bir açıklamada Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş tarafından yapıldı.

Benzin ve Motorine İndirim Formülü Açıklandı: Akaryakıt Fiyatları İçin Taban Fiyat Uygulaması

BENZİNE VE MOTORİNE İNDİRİM BEKLENTİSİ: TABAN FİYAT UYGULAMASI!

PÜİS Genel Başkanı Okumuş yapmış olduğu açıklama ile akaryakıt fiyatlarına gelen zamların bayilerle alakası olmadığını, yükselen benzin ve motorin fiyatları nedeni ile bayilerin de işlerinin düştüğünü belirterek akaryakıt fiyatlarına indirim talep etti.

Okumuş yaptığı açıklamasında "Önerimiz, en az yüzde 5'lere varan bu marjın fiyat metodolojisinin içine entegre edilerek toplam kar payına ilave edilmesidir. Bu önerimiz, enflasyonu artırmayacak, tüketicimizin yararına olacak, bayilerin kar marjı sorununu çözecek bir öneridir" diyerek taban fiyat uygulamasına geçilmesinin gerektiğini söyledi.

Akaryakıt fiyatlarına indirim için öne sürülen bir diğer formül ise yapılan zamların ÖTV'den karşılanması oldu. Yapılan zamların ardından benzinin pompa satış fiyatı 16,87 liraya, motorinin satış fiyatı ise 17,08 liraya yükselmişti. Akaryakıt fiyatlarının rekor seviyelere ulaşması ile pek çok kişi çareyi aracını kapısının önüne çekmekte bulmuştu.