Doların ateşini söndürecek haber geldi! Suudi Arabistan Kalkınma Fonu TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Enflasyon ve faiz kıskasında sürekli olarak yükselmeye devam eden dolar kuru 19 TL bandını kırmak için zorlamaya devam ederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Suudi Arabistan Kalkınma Fonu arasında yeni anlaşma imzalandı.
Doların ateşini söndürecek haber geldi! Suudi Arabistan Kalkınma Fonu TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Doların ateşini söndürecek haber geldi! Suudi Arabistan Kalkınma Fonu TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak - Merkez Bankası tarafından uygulamaya alınan Liralaşma Stratejisi Programı kapsamında büyüme rakamlarını desteklemek adına faiz indirimi yapılmaya başlanmıştı. 

Yükselen enflasyon oranlarına rağmen faiz indirimi yapılmaya başlanması ile ne yazık ki dolar kurunda yukarı yönlü sert bir hareketlilik yaşanmaya başlanmıştı. Dolar kuru ilk olarak uzun süre direndiği 15 TL barajını aşmış, ardından 16 TL, 17 TL ve 18 TL barajları sırası ile yıkılmıştı. 19 TL seviyesini aşarak tüm zamanların rekorunu kıran dolar kuru sonrasında 18.80 TL ile 19 TL bandı arasında sıkışıp kalmıştı. 

MERKEZ BANKASI İLE SUUDİ ARABİSTAN KALKINMA FONU ARASINDA YENİ ANLAŞMA İMZALANDI! 

Suudi Arabistan Turizm Bakanı ve Suudi Arabistan Kalkınma Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed Al Khateeb ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında 5 milyar dolarlık mevduat yatırılması konusunda anlaşmaya vardı. 

TCMB tarafından yapılan açıklamada "Suudi Arabistan Kalkınma Fonu aracılığıyla gerçekleşen bu mevduat anlaşması, yalnızca Suudi Arabistan Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti ve halkları arasındaki yakın iş birliği ve tarihi bağların kanıtı değil, aynı zamanda Suudi Arabistan Krallığı'nın Türkiye'nin güçlenme çabalarını destekleme taahhüdünün bir göstergesidir.

Diğer deyişle bu anlaşma, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal büyümesini ve sürdürülebilir kalkınmasını destekleme anlamı taşımaktadır. Bu mevduat sayesinde çeşitli sektörlerdeki ekonomik sorunların çözümüne katkı sunulması hedeflenmektedir. Suudi Arabistan Krallığı bu anlaşmayla Türk halkına verdiği güçlü desteği ve Türk ekonomisinin geleceğine duyduğu güveni ifade etmektedir."

Doların ateşini söndürecek haber geldi! Suudi Arabistan Kalkınma Fonu TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

DOLAR KURUNDA SON DURUM NE, 5 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA DOLARI NASIL ETKİLER?

Döviz kurunda yaşanan hareketlilik anlaşma sonrasında dolar kuru 18.9014 TL seviyesinde yer alırken Euro kuru ise 20.0927 TL seviyesinde yer aldı. Atılan imzaların ardından piyasanın vereceği tepkiler yakından takip edilecek.