EYT öncesi Erdoğan'dan kritik imza, emeklilikte yeni düzenleme Resmi Gazete'de! EYT'de son dakika ile EYT'nin çıkacağı tarih...

Kamu Görevlilerinin Emeklilik İşlemleri ile İlgili 2022/14 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, 10 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı. Memurların emeklilik işlemleri değişti, yeni uygulamaya geçildi. Detaylar haberimizde!
EYT öncesi Erdoğan'dan kritik imza, emeklilikte yeni düzenleme Resmi Gazete'de! EYT'de son dakika ile EYT'nin çıkacağı tarih...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan imza ile 10 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Kamu Görevlilerinin Emeklilik İşlemleri ile İlgili 2022/14 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında kamu görevlilerinin emeklilik işlemlerinde yeni düzenlemeye gidildi. Söz konusu düzenleme Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT yasası için çalışmaların sürdüğü bir dönemde hayata geçirilmesi ile büyük yankı uyandırdı. 

1 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı sayılan kamu görevlilerini kapsayan genelge ile verilen tarih kulislerde büyük hareketlenme yaşanmasına neden oldu. Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT düzenlemesinin çıkması ile beraber emeklilik başvurusu yapacak olan kişilerin büyük yoğunluğa neden olacağı beklentisi ile yapılan düzenleme kulislerde EYT tarihi olarak lanse edildi!

KAMU GÖREVLİLERİNİN EMEKLİLİK İŞLEMLER İLİE İLGİLİ 2022/14 SAYILI CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİ! 

Kamu Görevlilerinin Emeklilik İşlemleri ile İlgili 2022/14 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 10 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan genelge tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin emeklilik düzenlemesini kapsaması nedeniyle büyük önem taşırken EYT yasası üzerinde yapılan çalışmaların sürdüğü bir dönemde çıkarılması nedeniyle büyük yankı uyandırdı. 

EYT öncesi Erdoğan'dan kritik imza, emeklilikte yeni düzenleme Resmi Gazete'de! EYT'de son dakika ile EYT'nin çıkacağı tarih...

EYT'DE SON DAKİKA BUGÜN! EYT'NİN ÇIKACAĞI TARİH AÇIKLANDI MI, NE ZAMAN ÇIKACAK BELLİ OLDU MU?

Özellikle de düzenlemenin hayata geçirileceği tarihin 15 Kasım 2022 olarak yer alması bu tarih hakkında yeni iddiaların gündeme gelmesine neden oldu. Yayımlanan genelgeyi değerlendiren Sosyal Güvenlik Uzmanları bu tarihi son derece önemli bulduklarını belirterek EYT'nin çıktığı tarihte milyonlarca kişinin emeklilik için başvuru yapmasını beklediklerini bunun da büyük bir yoğunluk yaşanmasına neden olacağını bu nedenle söz konusu düzenlemenin hayata geçirildiğini iddia ettiler. 

 Düzenlemenin 15 Kasım 2022 tarihi itibari ile hayata geçirileceğini belirten SGK uzmanları bu nedenle EYT'nin Kasım ayının sonunda ya da en geç Aralık ayı itibari ile hayata geçmesini beklediklerini, 2023 yılına sarkma ihtimalini ise bu düzenleme sonrasında düşük bulduklarını dile getirdiler.