Gelir Şartı Olmadan, Başvuran Herkese Veriliyor! Aile Bakanlığı 300 TL, 400 TL, 600 TL Sosyal Yardım Dağıtıyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlar araştırılıyor. Gelir şartı olmadan Aile Bakanlığı her başvurana doğum yardımı yapıyor?
Gelir Şartı Olmadan, Başvuran Herkese Veriliyor! Aile Bakanlığı 300 TL, 400 TL, 600 TL Sosyal Yardım Dağıtıyor!

Türkiye’de sosyal yardımlar son aylarda oldukça önem kazandı. Yaşanan ekonomik daralmadan dolayı insanlar bütçelerini destekleyecek ek kaynakları araştırıyorlar. Hayat pahalılığı karşısında ailelerinin geçimlerini sağlamakta zorlanan bazı vatandaşlar da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardımlarını mercek altına aldılar.

GELİR ŞARTI OLMADAN VERİLİYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardımları genellikle gelir şartı ile vatandaşlara veriliyor. Bu gelir şartı da genellikle kişi başı aylık gelirin net asgari ücretin üçte birinden fazla olmaması şeklinde uygulanıyor. Ancak verilen Doğum Yardımı ile alakalı olarak vatandaşlardan gelir şartı talep edilmiyor. Vatandaşlar herhangi bir gelir şartına tabi olmadan Doğum Yardımı alabiliyorlar.

DOĞUM YARDIMI NEDİR, KİMLERE VERİLİR?

Doğum Yardımı olarak uygulanan sosyal yardım programından 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra yapılan canlı doğumlar ile yararlanılabiliyor. Bu tarihten sonra Türk vatandaşlarına ve Mavi Kart sahiplerine doğum yardımı veriliyor. Doğum yardımı ile alakalı olarak tek şart doğum yapılması olarak açıklandı.

DOĞUM YARDIMI KİMLERE VERİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardımlarından olan Doğum Yardımı için kimlerin bu yardımdan yararlanabilecekleri de merak ediliyor. Aile Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre Doğum yardımı için öncelik anneye aittir. Anne eğer Türk vatandaşı değilse, Mavi Kart sahipliği bulunmuyorsa veya vefat etmişse baba da Doğum Yardımı için başvuru yapıp alabilir.

DOĞUM YARDIMI KAÇ TL’DİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sağladığı bir sosyal yardım olan Doğum yardımı’nın ne kadar olduğu da merak ediliyor. Verilen bilgilere göre birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, ü.üncü ve sonraki çocuklar için 600 TL Doğum Yardımı ödemesi yapılmaktadır. Bir çocuk için tek sefer Doğum Yardımı alınabilmektedir.

Emlak365.com