Kredi kartı olanlara az önce duyuruldu hemen bakın bankanızdan iade alabileceğiniz 652 TL olabilir!

Kredi kartı olanlar dikkat! Milyonlarca kredi kartı sahibine son dakika uyarısı geldi hemen kredi kartı ekstenizi kontrol etmeniz gerekiyor. Bankaların kredi kartı aidatı kesintileri idae ediliyor!
Kredi kartı olanlara az önce duyuruldu hemen bakın bankanızdan iade alabileceğiniz 652 TL olabilir!

Cebinde kredi kartı olan kişilere kritik son dakika uyarısı yapıldı. Özellikle de pandemi döneminde kreid kartı kullanan kişilerin sayısı rekor seviyeye ulaşmıştı. Bankaların kredi kartı müşteri sayısı her geçen gün artarken ne yazık ki pek çok banka kredi kartı aidatı kesintisi yapmaya devam ediyor. 

Mahkemeler tarafından verilen çok sayıda emsal karar bulunmasına rağmen kredi kartı aidatı kesintisi yapılmaya devam ederken vatandaşa para iadesi için kritik uyarı yapıldı. Cebinde kredi kartı olan kişilere yapılan uyarı kapsamında kredi kartı aidatı para iadesi alınabileceği duyuruldu. 

BANKADAN KREDİ KARTI İADESİ NASIL ALINIR, KART AİDATI YASAL MI?

Bankaların en büyük kar kalemleri kredi paketleri ve kredi kartı ürünleri olarak öne çıkarken özellikle de son dönemde bankaların yeniden kredi kartı aidatı almaya başladıkları ilan edildi. 2022 yıl sonuna sayılı günler kala bankalar Ekim, Kasım ve Aralık ayı itibari ile müşterilerinin kredi kartı ekstrelerine yıllık kart parası ücreti ya da bilinen ismi ile kredi kartı aidatı yansıtmaya başladılar. 

Kredi kartı olanlara az önce duyuruldu hemen bakın bankanızdan iade alabileceğiniz 652 TL olabilir!

Konu hakkında açıklama yapan Tüketici Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu “2011’de yenilenen Tüketici Kanunu 31/3 maddesinde tüm kartları çıkaran kuruluşlar tüketicilere aidatsız kart sunmasını emretmektedir. Ne var ki tüm kart çıkaran kuruluşlar tüketiciye bu alternatifleri kendiliğinden sunmadıkları gibi ancak şiddetli itiraz durumunda ‘İsterseniz size aidatsız kart verebiliriz’ yaklaşımını sergiliyorlar, tek yanlı olarak aidat yansıtıyorlar. Aidatsız kart sunulması yönündeki kanun maddesi, bankaların kendiliğinden kart hamiline aidatsız kart teklif etmesini öngörmektedir. Ancak tüm bankalar tüketicinin talebini almadıkça bunu hatıra bile getirmemektedirler. Vatandaşlar kart aidatı talep eden kuruma itiraz edebilir. Sonuç alamazsa Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmalı. Eğer buradan da sonuç alamazsa 15 gün içerinde Tüketici Mahkemesi’ne itiraz davası açın" diyerek vatandaşın itiraz hakkı olduğunu dile getirdi. 

Garanti Bankası Bonus kredi kartı aidatı ücreti olarak 652 TL alırken, Yapı Kredi Bankası yıllık kart ücreti 544 TL ve TEB kredi kartı aidatı olarak müşterilerinden 157,50 TL kesinti yapıyor. Yapılan bu kesintiler kredi kartı ekstresi üzerinden takip edilirken yapılan kesintiler bankaya itiraz edilerek geri iade alınabiliyor.