Piyasaları tepetaklak edecek uyarı geldi! Piyasa uzmanı doları olanlara üzülüyorum dedi yatırımcılara yeni rotayı anlattı

Parasını altın ve dövizde değerlendirmek isteyen kişiler için Piyasa uzmanı İslam Memiş'ten son dakika önemli açıklamalar geldi.
Piyasaları tepetaklak edecek uyarı geldi! Piyasa uzmanı doları olanlara üzülüyorum dedi yatırımcılara yeni rotayı anlattı

2023 senesinin başı itibariyle altın ve dolarda yaşanan hareketliliğin ardından yatırım yapmak isteyen kişiler ekonomistlerin değerlendirmelerini takip etmeye başladı. Özellikle de son dönemde yaptığı açıklamalar ile sık sık gündeme gelen Altın ve Para Piyasalar Uzmanı İslam Memiş, dolar hakkında herkesi şaşırtacak değerlendirmelere imza attı.

Parasının değerlenmesini isteyen kişilerin rotayı nasıl çizmesi gerektiği hakkında pek çok açıklamalarda bulunan İslam Memiş, piyasa analizinde bulundu. Yıl sonunda dolar ve euronun gidişatını açıklayarak yatırım konusunda 3 farklı alanda değerlendirmelerini yaptı.

ACEMİ YATIRIMCILARIN KAZANAMAYACAĞI BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ!

Borsa konusunda geçtiğimiz haftayı değerlendiren İslam Memiş, "Borsa İstanbul 7992 puanda. Yüzde 1.56'lık düşüşle haftayı tamamladı. 8000 altında kapanış gerçekleşti. Borsada 7750, 7500 belki 7150 puana kadar bir gerileme beklediğimi ifade ettim. Borsa tarafında kenarda beklemeye devam ediyorum. 8000 üzerindeki ataklarla gaza gelen yatırımcısına uyarılarım oldu sabırlı olun diye. 2024 yılında 15 bin puana kadar endeks tarafında yükselişi göreceğiz demiştim. 2024 yılında dolar bazlı borsanın 450 dolara kadar yükseleceğini öngörüyorum ancak biz aldıktan sonra. Önce alalım, 3 hisse senedine giriş yapalım, yükselişleri sık sık konuşmaya vaktimiz olacak. Benim alabileceğim seviyeye henüz gelmedi borsa ama. Bu yıl değil, 2024 yılında satacağız. 7 milyondan yatırımcı olan bir piyasa. Yine, acemi yatırımcıların yoğun olduğu bir platform oluştuğu için acemi yatırımcıların kazanamayacağı bir süreçten de geçiyoruz." dedi.

DOLARDAN MEDET UMANLARA ÜZÜLÜYORUM!

Yatırım amaçlı dolar alan vatandaşlar için de konuşan Memiş, "Dolar TL kuru 26.98 lirada. Güçlü duruşunu koruyor. Uluslararası piyasalarda da güçlü. Yükseliş trendi devam edecek. 29.90 yıl sonu öngörüm. Elinde dolar bulunduran var. Dolar alıp bankada bulunduranlar var. Dolardan medet umanlar var, üzülüyorum. Onlara söyleyecek çok da bir şeyim yok. Parite üzerinden euro'ya geçmek fırsat, sterline geçmek için bir fırsat ama ne yazık ki benim dolarım var bekleyeyim mi diye sorular gelmeye devam ediyor.

Euro TL kuru 28.81 seviyesinde. Yıl sonunda yukarı yönlü hareketlerle 30 liradan kapanış yapacağımızı tahmin ediyorum." diyerek Euro hakkında tavsiyelerde bulundu.

GRAM ALTINI DA DEĞERLENDİRDİ!

Son olarak altın yatırımcılarına ise "Gram altın TL ekranlarda 1662 lira. Serbest piyasalarda 1702-1712 lira. 1700 altına sarktı bu hafta ancak kesinlikle dip seviyeler, fırsatları kaçırmayın, yıl sonunda 1880, 2024 yılının ortalarında, yaz aylarında 2500 lira seviyelerini bekliyorum. Bir yıl sonraki fiyatı baz aldığımızda bugünkü fiyatlar çok ucuz. Bu hafta alım yapanlar iyi karar verdi." şeklinde konuşan İslam Memiş, gelecek sene için de değerlendirmelerde bulundu.

EDİTÖR NOTU = Haberde yer alan ifadeler Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'e ait olup yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.