Süt Zammı Resmen Açıklandı! Süt Fiyatları Ne Kadar Arttı, Market Fiyatları Kaç TL Olacak?

Süt fiyatlarına geleceği söylenen zam resmen açıklandı. Ulusal Süt Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre Et ve Süt Kurumu çiğ sütün litresine 1,8 TL zam yaptı.
Süt Zammı Resmen Açıklandı! Süt Fiyatları Ne Kadar Arttı, Market Fiyatları Kaç TL Olacak?

Türkiye’de zamlar yağmur olup vatandaşların üzerine yağmaya devam ediyor. Bayram sonrası zamları ardı ardına gelirken akşam saatlerinde de süt fiyatlarına yapılan zam resmen açıklandı. Süt üreticilerinin bir süredir zarar ettikleri gerekçesi ile talep ettikleri zamma ilişkin karar açıklandı. Peki süte ne kadar zam yapıldı? Süt zammı market raflarına nasıl yansıyacak?

ÇİĞ SÜT ZAMMI RESMEN AÇIKLANDI

Ulusal Süt Konseyi tarafından bugün yapılan resmi açıklama ile süt fiyatlarına gelen zam resmen ilan edildi. Buna göre çiğ sütün litre fiyatına 1,8 TL zam yapıldı. Çiğ süt fiyatlarına son olarak 18 Mart tarihinde zam yapılmış ve Et ve Süt Kurumu 5,70 TL litre fiyatı tarifesini 1 Nisan’dan itibaren uygulamaya başlamıştı. Son zam ile beraber 15 Mayıs’tan itibaren çiğ sütün litre fiyatı 7,50 TL’ye yükseldi. Bu fiyat içerisinde çiğ süt destek primi de yer almıyor.

Ulusal Süt Konseyi yapılan son süt zammı hakkında duyurulan açıklamasında, “Çiğ süt üretim maliyetinde önemli bir değişiklik yaşanırsa fiyatlar piyasa şartlarına göre yeniden değerlendirilecektir. A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir fark için 10 kuruş arttırma veya eksiltme uygulanacaktır. Çiğ süt için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destek primi 1 Mayıs 2022’den itibaren geçerli olmak üzere litre başı 0,20 TL olarak belirlenmiştir.” ifadelerine yer verildi.

SÜT FİYATLARI MARKET RAFLARINDA ZAMLANACAK!

Çiğ süt için yapılan fiyat artışı oransal olarak yaklaşım yüzde 30 civarında gerçekleşti. Market raflarında da Mayıs ayının ikinci haftasından itibaren bu fiyatların yansımaları görülecek. Yaklaşık yüzde 30 civarında fiyat artışının marketlerdeki süt ve süt ürünlerine zam olarak yansıması beklenirken 10 TL’lik bir ürünün 13-14 TL seviyesine yükseleceği tahmin ediliyor.

Emlak365.com