30 Bin Suriyeli Bayram İçin Koşarak Ülkesine Gitti

Kurban Bayramını ülkelerinde geçirmek isteyen ve Kilis Valiliğine başvuru yapan 65 bin Suriyeli'den 30 bini ülkesine giriş yaptı.
30 Bin Suriyeli Bayram İçin Koşarak Ülkesine Gitti

Kurban Bayramını ülkelerinde geçirmek isteyen ve Kilis Valiliğine başvuru yapan 65 bin Suriyeli'den 30 bini ülkesine giriş yaptı.

Kurban Bayramı nedeni ile Suriye'ye dönmek isteyen yüzlerce Suriyeli, sınır kapısının açılmasının ardından koşarak ülkelerine geçiş yaptı. Aynı anda yüzlerce kişinin koşarak ülkelerine dönmek istemesi, Türkiye-Suriye sınırında ilginç görüntüler yaşanmasına sebep oldu.

Maratona Katılır Gibi Koştular

Kurban Bayramını ülkelerinde geçirmek isteyen 65 Suriyeli, Kilis Valiliği'ne başvuruda bulundu. Türkiye'nin birçok yerinden binlerce Suriyeli gelerek, Öncüpınar Sınır Kapısı’nda kuyruk oluşturdu.

Türkiye-Suriye sınır kapılarının açılması ile birlikte, kadın, çocuk, yaşlılar ve gençlerden oluşan Suriyeliler koşarak ülkelerine giriş yapması ilginç görüntülere sahne oldu. Sanki maratona katılıyormuş gibi koşarak ülkelerine giren Suriyeli sayısının 30 bin olduğu belirtildi.

65 Bin Suriyeli Başvurdu

Fırat Kalkanı harekatıyla barış, huzur ve güven ortamının sağlandığı Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Cerablus ve El Bab bölgelerine bayram için giden 65 bin Suriyeli, ülkesine gitmek için Kilis Valiliğine başvurdu.

Öncüpınar Sınır Kapısı’na sağlık merkezleri kurularak bulaşıcı hastalıklara karşı kontroller yapıldı. Rahatsızlanan Suriyelilere sağlık ekipleri müdahale etti.

Öncüpınar Sınır Kapısı’nda yüzlerce metrelik oluşan kuyrukta bulunan 0-15 yaş gurubundaki çocukların eksik aşıları da yapıldı.

‘1.5 Yıldır Suriye’ye Gitmiyordum’

Suriyeli Cevdet Hüseyinoğlu bu tür fırsatların verilmesinin daha iyi olacağını belirterek; “Kurban bayramını Azez’de geçirmek için gidiyoruz. Bütün akrabalarımız orada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz, bize böyle bir olanak sağladığı için bu tür fırsatları bize verirlerse çok iyi olur. 1.5 yıldır Suriye’ye gitmiyordum” açıklamasını yaptı.