31. Dönem POMEM başvuruları başvuruları başladı mı, ne zaman başlayacak?

Bu sene polis olmak isteyen kişiler tarafından başvuruların ne zaman yapılacağı hakkında merak edilenler artmaya başladı.
31. Dönem POMEM başvuruları başvuruları başladı mı, ne zaman başlayacak?

Yakın zamanda 30. dönem POMEM başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından polis olmak isteyen kişiler tarafından 31. dönem başvurularının ne zaman alınacağı merak konusu olmuştu. Konu hakkında hem başvuru tarihi hem de başvuru şartları ile ilgili açıklama geldi.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Başvurularının başlamasının ardından kişilerin başvuru yapabilmesi için sağlaması gereken şartların neler olduğu konusunda merak edilenler artmıştı. Başvuru şartları şu şekilde verildi;

a) T.C. vatandaşı olmak,

b) Lisans, önlisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

c) KPSS'de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2021 veya 2022 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2022 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

ç) Şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8'inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80'ini almış olmak, (Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2021 veya 2022 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), önlisans mezunları için 2022 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

Lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1994 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak) gerekmektedir.

BAŞVURULAR BAŞLADI MI?

POMEM tarafından alımların yapılmaya başlayacağı 31. dönem için başvurular henüz açılmadı. Bu senenin sonunda açılması beklenen başvurular geldiği anda sizlerle paylaşacağız.

Haber Editörü