36. Gününde Zeytin Dalı Harekâtı Son Gelişmeler

Türk Silahlı Kuvvetleri' nin terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı'na dair yaptığı açıklamaya göre 36.
36. Gününde Zeytin Dalı Harekâtı Son Gelişmeler

Türk Silahlı Kuvvetleri' nin terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı'na dair yaptığı açıklamaya göre 36. gününde etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısı 1931 oldu. Bugüne kadar şehitlerin sayısı 32,yaralanan askerlerin de 183'e ulaştığı belirtildi. Öldürülen teröristlerin 58'inin son yirmi dört saatte olmak üzere toplamda ise bu sayının 1931'e ulaştığı açıklandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin'de PKK- KCK- PYD- YPG ve DEAŞ'A bağlı teröristlere karşı sınır ve bölge güvenliğini sağlamak ve bölge halkını terörist baskısından korumak ve kurtarmak amacıyla 20 Ocak 2018 tarihinde başlattığı Zeytindalı Harekâtı'nda 36. güne gelindi. Havadan yürütülen harekat aynı zamanda karada topçu bataryalarından ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)'nun da desteğiyle devam ediyor.

36. Gününde Zeytin Dalı Harekâtı Son Gelişmeler

Türk Silahlı Kuvvetleri' nden Açıklama


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı'na dair yaptığı açıklamaya göre 36. gününde etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısı 1931 oldu. Bugüne kadar şehitlerin sayısı 32, yaralanan askerlerin de 183'e ulaştığı belirtildi. Öldürülen teröristlerin 58'inin son yirmi dört saatte olmak üzere toplamda ise bu sayının 1931'e ulaştığı açıklandı.

Ebu Kabe ve Hacılar köylerinin de terör örgütlerinden temizlendiği belirtildi. Ayrıca Genel Kurmay Başkanlığı'ndan açıklandığına göre 32 askerin şehit olduğu operasyonlarda 9 sivil de hayatını kaybetti.

TSK' nın açıklaması şöyle: "Zeytin Dalı Harekatı' nın başlangıcından itibaren Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından PKK/ KCK/ PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait 782 hedef imha edilmiştir. Harekat kapsamında, şu ana kadar elde edilen bilgilere göre en az 1931 PKK/ KCK/ PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir. Terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalarda Türk Silahlı Kuvvetleri' nden bugüne kadar 32 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 183 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır."

Harekatı Karalamaya Yönelik Haberlere de TSK' dan Açıklama Geldi


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör örgütlerine karşı yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı' na yönelik olumsuz ve yalan yanlış bilgi aktarıldığını belirten TSK "Türk Silahlı Kuvvetleri hakkında gerçek olmayan fotoğraf ve videolar servis edilerek Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Söz konusu bilgi, fotoğraf, video ve haberlerin gerçek dışı, maksatlı ve ulusal/uluslararası kamuoyunu yanıltmak amacıyla yapıldığı her seferinde sabit delillerle kanıtlanmaktadır." dedi.