400 Yıllık Osmanlı Yadigarı Sultanahmet Camii 'nin Restorasyonu için İmzalar Atıldı.

400 yıllık Sultanahmet Camii 'nde restorasyon çalışmaları için imzalar atıldı. Osmanlı mimarisinin en önemli camilerinden biri olan 400 yıllık Sultanahmet Camii 'nde restorasyon çalışmaları için imzalar atıldı. Tarihin en kapsamlı restorasyon çalışmalarının yapılacağı caminin restorasyonu 2020 de bitip, cami ibadete ve ziyaretlere açık olacak. Her yıl binlerce kişinin ziyaret etmek için yurtiçinden ve yurt dışından geldiği Sultanahmet Camii 'nin restorasyon çalışması 1 hafta içinde başlayacak
400 Yıllık Osmanlı Yadigarı Sultanahmet Camii 'nin Restorasyonu için İmzalar Atıldı.

400 yıllık Sultanahmet Camii 'nde restorasyon çalışmaları için imzalar atıldı

Osmanlı mimarisinin en önemli camilerinden biri olan 400 yıllık Sultanahmet Camii 'nde restorasyon çalışmaları için imzalar atıldı. Tarihin en kapsamlı restorasyon çalışmalarının yapılacağı caminin restorasyonu 2020 de bitip, cami ibadete ve ziyaretlere açık olacak.

Her yıl binlerce kişinin ziyaret etmek için yurtiçinden ve yurt dışından geldiği Sultanahmet Camii 'nin restorasyon çalışması 1 hafta içinde başlayacak. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın yaptığı konuşmada caminin 1617 yıldan beri 400 yıldır ayakta olduğunu, caminin dünya kültür mürası olduğunu ve Türk mimarisinin en önemli şaheserlerinden biri olduğunu, 400 yıl sonra başlatılan bu projenin açılışının da görülmesi dileklerini söyledi.

400 Yıllık Osmanlı Yadigarı Sultanahmet Camii 'nin Restorasyonu için İmzalar Atıldı.''Engelleyici Derecede Bir Restorasyon Görmüyoruz''


Törende konuşma yapan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem,Sultanahmet Camii 'nde restorasyon çalışmaları yapılmasında memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Ertem, "Bütün dünyanın ziyaretine ve beğenisine açık olan bu şaheserin restorasyonunun yapılmasına şahit olmak herkesin karşılaşmak isteyeceği bir durumdur. Restorasyon sürerken İstanbul turizmini en az zararla karşılayacak şekilde gerçekleşmesini sağlayacağız. Yani ibadete ya da ziyarete kapatacak derecede bir restorasyon olmayacak. Bu yüzden restorasyon aşama aşama olacak." diye konuştu.

Neler Yapılacak


Caminin bahçesinin, minarelerinin, iç ve dış restorasyonlarının yapılacağı en geniş restorasyon olacaktır. Cami döşemeleri tamir edilecek, tuvaletler yenilenecek, minareler ve çiniler restore edilecek, iç ve dış cephe temizliği yapılacak. Bütün bu restorasyon işlemleri aslına uygun bir şekilde yapılacak.

400 Yıllık Osmanlı Yadigarı Sultanahmet Camii 'nin Restorasyonu için İmzalar Atıldı.

Sultanahmet Camii Hakkında


Sultanahmet Camii 'ni, Osmanlı Padişahı I. Ahmed, Mimar Sinan'ın öğrencisi Sedefkâr Mehmed Ağa'ya yaptırmıştır. İstanbul'un Sultanahmet mevkinde bulunur. 6 minareli tek camii özelliğine sahiptir. Osmanlı'nın klasik döneminin son en büyük camisidir. Caminin içi mavi, beyaz ve yaşil renkte çinilerle bezelidir. Camide külliye de bulunmaktadır.

400 Yıllık Osmanlı Yadigarı Sultanahmet Camii 'nin Restorasyonu için İmzalar Atıldı.