Afrin'de Son Gelişme: Hilal Tamamlandı!

Bölgede yer alan muhabirlerden alınan haberlere göre Afrin'in batısında kalan Şeyh Hadid beldesinde yer alan 2 ayrı köy olan Aşağı Sinara ve Yukarı Sinara teröristlerden temizlenerek hilal tamamlandı.
Afrin'de Son Gelişme: Hilal Tamamlandı!

Bölgede yer alan muhabirlerden alınan haberlere göre Afrin'in batısında kalan Şeyh Hadid beldesinde yer alan 2 ayrı köy olan Aşağı Sinara ve Yukarı Sinara teröristlerden temizlenerek hilal tamamlandı. Bu sayede Türkiye'nin Hatay sınırında kalan bölgenin tamamiyle Türkiye ile iletişimi kesilmiş oldu.

Zeytin Dalı Harekatı olarak bilinen ve 20 Ocak'ta başlatılan müdahale sonucunda Suriye'nin kuzeyinde kalan Afrin'de köyler teroristlerden arındırılarak Hilal tamamlandı. Türk silahlı kuvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından yürütülen operasyonlar sonucu etkisiz hale getirilen terörist sayısı binleri aştı. Canlı olarak ele geçirilen terörist sayısı 58'i buldu.

Afrin'de Son Gelişme: Hilal Tamamlandı!

Sinara Köyleri Temizlendi


Bölgede yer alan muhabirlerden alınan haberlere göre Afrin'in batısında kalan Şeyh Hadid beldesinde yer alan 2 ayrı köy olan Aşağı Sinara ve Yukarı Sinara teröristlerden temizlenerek hilal tamamlandı. Bu sayede Türkiye'nin Hatay sınırında kalan bölgenin tamamiyle Türkiye ile iletişimi kesilmiş oldu. Türk savaş uçakları tarafından gece saatlerinde bölgeye bomba yağdırıldı. Uçakların ardından helikopterler devreye girerek mevzileri yerle bir etti. Bu sayede bölgedeki birçok terör alanı temizlenerek onlarca terörist etkisiz hale getirilmiş oldu.

Harekatın Başından Bu Yana


Şimdiye kadar süren operasyonlar sonucunda öldürülen terörist sayısının 2059 olduğu bildirildi ve teröristlerden 58'inin sağ olarak ele geçirildiği bildirildi. Yapılan açıklamalarda Afrin bölgesinde son 24 saatte 41 terörist etkisiz hale getirildi. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında şimdiye kadar öldürülen 2059 teröristin yanı sıra 537 kilometrelik alan teröristlerden arındırıldı ve afrin'de yer alan 112 bölgenin temizlendiği bildirildi. Dün alınan yerlerle birlikte Hilal tamamlandı ve teröristlerin sınırla iletişimi kesilmiş oldu. Operasyonlara destek veren TSK ve ÖSO güçlerinin harekatın başından bu yana 87 köy, 20 dağ veya tepe ile birlikte YPG/PKK'ya ait olan üslerden 115'inin ele geçirildiği bildirildi. Yapılan açıklamalara göre temizlenen alanın toplam Afrin bölgesine oranının % 23 olduğu bildirildi.

Operasyon Devam Ediyor


Özel harekat polis timlerinin ve jandarmanın Suriye tarafına geçmesi ile Afrin'in merkezinde bulunan bölgeler için operasyonların başlayacağı umuluyor. Sınırda yer alan son köyün de ele geçirilmesiyle Hilal tamamlandı ve Türkiye sınırı ile teröristlerin bağı tamamen kesildi. Zeytin Dalı Harekatı'nın bundan sonraki aşamasında Afrin'in iç bölgelerine TSK ve ÖSO güçlerinin ilerlemesi bekleniyor. Temizlenen Afrin bölgelerine sızmanın önlenmesi için de ayrıca çalışmaların başlatıldığı bildirildi.