Almanya'da Çifte Vatandaşlık Kavgası Büyüyor

Almanya Fedaral Meclisi'nde, Vatandaşlık Yasası'nda değişiklik istenilen önerge görüşüldü. Aşırı sağcı AfD partisiin verdiği değişiklik önergesi çifte vatandaşlığın kalmasını istemektedir. Mecliste AfD partili Gottfried Curio Göç, Uyum ve Mültecilerden Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz’u "Başarısız uyumun örneği" olarak gösterdi. Curio'nun konuşmasına, Yeşiller Partisi Milletvekili Filiz Polat tepkide bulundu.
Almanya'da Çifte Vatandaşlık Kavgası Büyüyor

Almanya Fedaral Meclisi'nde, Vatandaşlık Yasası'nda değişiklik istenilen önerge görüşüldü. Aşırı sağcı AfD partisiin verdiği değişiklik önergesi çifte vatandaşlığın kalmasını istemektedir. Mecliste AfD partili Gottfried Curio Göç, Uyum ve Mültecilerden Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz’u "Başarısız uyumun örneği" olarak gösterdi. Curio'nun konuşmasına, Yeşiller Partisi Milletvekili Filiz Polat tepkide bulundu.Almanya'da Çifte Vatandaşlık Kavgası BüyüyorAfD Milletvekili Gottfried Curio, "opsiyon modelinin" yeniden hayata geçilmesini ve çifte vatandaşlığın kaldırılması gerektiği hakkında konuşma yaptı. Konuşmasında, yabancılara çifte vatandaşlığın verilmesi durumunda, kişinin Almanya'ya entegrasyonunun hızlanmadığını ve çifte vatandaşlığın demokrasiye ve devlete zarar verdiğini öne sürdü. Curio, konuşmasında çifte vatandaşlık için "Bunu istemiyoruz." kelimelerini kullandı ve Göç, Uyum ve Mültecilerden Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz’u da "Başarısız uyumun örneği" olduğunu söyledi.

Yeşiller Partisi "Şoke olduk"


AfD partisinin önergesine ve Curio'nun sözlerine Yeşiller Partisi Milletvekili Filiz Polat tepki gösterdi. Polat, Curio'nun çifte vatandaş olan kişilere iftira attığını, bunun ise utanç verici olduğunu söyledi ve "Yeşiller Meclis Grubu olarak şoke olduk." şeklinde konuştu.

AfD'nin değişiklik önergesi hakkında, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Sebastian Herrmann, Vatandaşlık Yasası'nın değişmesine karşı olduklarını söyledi.Hür Demokrat Parti (FDP) Milletvekili Jürgen Martens de, Cario'nun konuşmasının ve değişiklik önergesinin yabancı düşmanlığı içerdiğini ifade etti.

CDU Partisi de Çifte Vatandaşlığa Karşı


Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Marian Wendt, üyesi olduğu partinin çifte vatandaşlık hususunda açık bir tutum sergilediğini vurguladı. Ayrıca Wendt, CDU partisinin, opsiyon modeline geçilmesi ve çifte vatandaşlığın kaldırılması konusunda, partinin genel kurulunda daha önceden karar alındığını hatırlattı. Çifte vatandaşlığın uyuma engel olduğuna ve yabancı ailelerin Almanya'da doğan çocuklarının otomatik olarak Alman vatandaşı olmalarına tepki gösterdiklerini belirtti. Wendt, buna rağmen CPU partisinin AfD partisinin önergesine destek vermeyeceklerini söylerek, "Bizim çifte vatandaşlığa karşı çıkma sebeplerimiz AfD ile taban tabana zıttır." şeklinde açıklama yaptı.

Değişiklik önergesi, daha sonra oylama yapılmaksızın İçişleri Komisyonuna devredildi.

Vatandaşlık Yasası 2014'de Değişmişti


Vatandaşlık Yasası 2014 senesinde yapılan değişiklik ile Almanya'da doğan ve Almanya'da 21 yaşına gelene kadar minumum 8 yıl yaşayan veya 6 sene Almanya'da okula giden gençler vatandaşlık almaktadır. Bu değişiklik yapılmadan önce opsiyon model de ise, kişi 18-23 yaş arasında Alman vatandaşlığını veya ailesinin vatandaşı olduğu ülkenin vatandaşlığından birisini seçmesi gerekiyordu.