Bakan Soylu'dan Bayramda Memleketine Gidecek Suriyelilere İlişkin Açıklama

Suriyelilerin ülkelerine dönmelerine ilişkin gazetecilerden gelen soruları yanıtlayan Bakan Soylu, bayramda memleketlerine gitmelerine yönelik açıklamalarda bulundu.
Bakan Soylu'dan Bayramda Memleketine Gidecek Suriyelilere İlişkin Açıklama

Suriyelilerin ülkelerine dönmelerine ilişkin ilk açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. AK Parti MYK'da konuşan Erdoğan açıklamasında: "uriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve onurlu geri dönüşleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Terörü tehdit olmaktan çıkaracağız. Operasyonlar devam edecek." ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sonra bir açıklama da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den geldi. Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli de Suriyeli sığınmacılara ilişkin açıklama yaparak: "Sığınmacı sorunu elbirliğiyle çözülmeli. Bayramda ülkelerine gidebilen Suriyeli sığınmacıların dönmesine gerek yok. Asayişi kimler bozuyorsa derhal sınır dışı edilmeli" açıklamasında bulunmuştu.

Bakan Soylu'dan Bayramda Memleketine Gidecek Suriyelilere İlişkin Açıklama

BİR AÇIKLAMA DA SÜLEYMAN SOYLU'DAN GELDİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ülkelerine giden sığınmacıların geri gelmelerine gerek olmadığını söylemesi üzerine Süleyman Soylu, Suriyelilerin bayramda ülkelerine gitmelerine kısıtlama getirilme ihtimali olduğunu, Suriyelilerin elbette ülkelerine döneceklerini ve bu konuda çalışmaların devam ettiğini söyleyerek 2021 yılının sonundan itibaren geçici olarak Türkiye'ye gelip de vatandaşlık alanların sayısının 192 bin olduğunu açıkladı. Sığınmacı meselesine ilişkin Türkiye'nin uzun zamandan beri elinden gelen imkanlar ile tüm dünyanın ve Avrupa'nın istismarına karşın yönettiğini vurguladı.

KILIÇDAROĞLU SIĞINMACILAR KONUSUNDA TAHRİK İÇİNDE
Türkiye gelen Suriyelilerin 500 bininin gönüllü olarak ülkelerine geri döndüğünü söyleyen Soylu, bu meselenin kışkırtılmaya çalışıldığını söyleyerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuya ilişkin tahrik içinde olduğunu, Türkiye düşmanları ile hareket ettiğini söyleyerek Türkiye'nin kaçak göçmenlerle mücadele ettiğini bu zamana kadar 1 milyondan fazla kaçak göçmen yakalandığını belirtti.

Emlak365.com