Bakanlıktan Ekrana Çıkan Çocuklar İçin Yeni Karar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ekrana çıkan çocuklar için yeni düzenleme getiriyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ekran önünde olan çocuklar için çalışma başlattı. ‘Ekonomik Anlamda Sömürülmelerine İzin Verilmeyecek’ Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özel bir televizyon kanalında yayımlanan "Çocuktan Al Haberi Ünlüler" programında ünlenen ve sosyal medyada da kısa sürede fenomen haline gelen 5,5 yaşındaki Erzurumlu Efecan Koçyiğit gibi ekran yüzü olan çocuklar için çalışma
Bakanlıktan Ekrana Çıkan Çocuklar İçin Yeni Karar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ekrana çıkan çocuklar için yeni düzenleme getiriyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ekran önünde olan çocuklar için çalışma başlattı.

‘Ekonomik Anlamda Sömürülmelerine İzin Verilmeyecek’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özel bir televizyon kanalında yayımlanan "Çocuktan Al Haberi Ünlüler" programında ünlenen ve sosyal medyada da kısa sürede fenomen haline gelen 5,5 yaşındaki Erzurumlu Efecan Koçyiğit gibi ekran yüzü olan çocuklar için çalışma başlattı.

Hürriyet’in haberine göre, harekete geçilen bu çalışma bünyesinde bir kurul oluşturularak, ekrana çıkan çocukların aileleri ile irtibata geçilerek, psikolojik danışmanlık hizmeti verilecek. Yapılan yeni çalışma ile ekrana çıkan çocukları ekonomik anlamda sömürülmelerine izin verilmeyecek.

Bakanlık Çocukların Durumunu İncelemeye Alacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yurtiçi ve yurtdışından binlerce takipçisi olan "Çitos Efe" için başlatılan kampanyaya seyirci kalmadı. Efecan'ın özellikle fazla kilolu olması ve her görüntüsünde çikolata, dondurma yemesi, sürekli yemekten bahsetmesiyle birlikte başlatılan kampanyada aile hedef haline geldi.

Efecan’ın ekrana çıkarılması ve sürekli yemek yedirilmesinin çocuk istismarı olduğu ifade edildi. Bununla birlikte harekete geçen bakanlık, bir kurul oluşturarak, reklam filmlerinde, dizilerde, eğlence programlarında çıkan çocukların durumunu tek tek inceleyecek.

Psikolojik Danışmanlık Desteği

Çocukların aileleri ile görüşülerek, ekrana çıkan çocuklara psikolojik danışmanlık hizmeti verilecek.

Yapılan düzenleme kapsamında ilk olarak Erzurumlu Efecan'ın ailesi ile görüşen bakanlık yetkilileri, obezite konusunda uyardı. Bakanlık yetkilileri, Efecan'ın doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini belirtti. Ekrana çıkan çocukların psikolojik olarak da desteklenmesi gerektiğini vurgulayan bakanlık yetkilileri, Efecan'ın ailesinden okullar açıldıktan sonra Erzurum İl Müdürlüğü'ne gelerek görüşmelere başlamalarını belirtti.

Narsizm Kişilik Bozukluğu Ortaya Çıkabilir

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Doktor Yelda Tan, “Efecan medyanın üzerine atlayabileceği bir çocuk ama çok dikkatli olmak gerek. Bu çocuk bir ya da iki programda yer alabilir ama sürekli hale gelirse çocukta narsizm gibi kişilik bozukluğu oluşabilir. İlgiye bağımlı hale gelebilir.

Efecan'dan yola çıkarak tüm çocuklar için konuşuyorum. Aile Bakanlığı'nın bu konuda devreye girmesi ve destek verecek olması çok yerinde olmuş. Çocuk neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilemez. Onu yönlendirecek olan ailedir. Ailenin bilgilendirilecek olması da çok doğru" açıklamasında bulundu.