Başkent Ankara'da IŞİD Gözaltısı

Amerika Birleşik Devletleri, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan büyükelçiliğini IŞİD’le alakalı bir güvenlik tehdidi olduğu gerekçesi ile 5 Mart 2018 tarihinde kapalı tutma kararı aldı.
Başkent Ankara'da IŞİD Gözaltısı

Amerika Birleşik Devletleri, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan büyükelçiliğini IŞİD’le alakalı bir güvenlik tehdidi olduğu gerekçesi ile 5 Mart 2018 tarihinde kapalı tutma kararı aldı. Amerika Birleşik Devletleri, vatandaşları büyükelçilikten uzak durulması konusunda uyardı.

Ankara, bugün (5 Mart 2018) güne IŞİD tehdidi ile başladı. Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği’nin güvenlik gerekçesi ile Büyükelçiliği bir gün süreyle kapatma kararının sonrasında, Ankara’da IŞİD’e karşı bir operasyon düzenlendi. 20 IŞİD şüphelisi ile ilgili gözaltı kararı çıktı bu şüphelilerden 12 tanesi gözaltına alındı.

Başkent Ankara'da IŞİD Gözaltısı

‘’Büyükelçilikten Uzak Durun’’


Amerika Birleşik Devletleri, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan büyükelçiliğini IŞİD’le alakalı bir güvenlik tehdidi olduğu gerekçesi ile 5 Mart 2018 tarihinde kapalı tutma kararı aldı. Amerika Birleşik Devletleri, vatandaşları büyükelçilikten uzak durulması konusunda uyardı. Büyükelçiliğin yanı sıra alışveriş merkezlerinden, alışveriş bölgelerinden, spor ve eğlence merkezlerinden ve turistik alanlardan da uzak durulması çağrısında bulunan Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği, söz konusu yerlere gidilmesi durumunda ise insanlara, kişisel duyarlılıklarını ve kişisel güvenlik durumlarını arttırmaları ve dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu. Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği, insanları güvenlikleri ile ilgili aileleri ve arkadaşlarını düzenli olarak bilgilendirmeye davet etti, konu ile ilgili gelişmelerin medyadan takip edilmesi ve dikkat çekmemeye çalışılması konularında da tavsiyelerde bulundu.

20 Şüpheli Hakkında Gözaltı Kararı


Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği tarafından yapılan uyarının sonrasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da harekete geçti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili bir soruşturma başlattı ve IŞİD üyesi olduğu düşünülen 20 şüpheli ile ilgili gözaltı kararı verdi. Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi, bu şüphelilerden 12 tanesini gözaltına aldı. Kalan 8 şüphelinin ise ele geçirilmesine yönelik yapılan çalışmalar ve operasyonlar tüm hızıyla devam ediyor.

Ankara Valiliği Konuyla İlgili Harekete Geçti


Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan uyarıların ardından Ankara Valiliği de harekete geçti. Ankara Valiliği, 4 Mart 2018 tarihinde konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin sağladığı istihbarat doğrultusunda ilave tedbirler ve güvenliği arttırmaya yönelik bir takım önlemler aldıklarını duyurdu. Mevcut bütün güvenlik önlemlerinin gözden geçirildiğini de ifade eden Ankara Valiliği, Ankara’daki bütün güvenlik birimlerinin konu ile ilgili alarmda olduğunu ve gerekenin yapılacağını söyledi.