Bitlis Sokakları Kültürel Mimariye Kavuşuyor

Bitlis Belediyesi tarafından hayata geçirilen, 'Sokak Sağlamlaştırma Projesi' ile kentin kültürel mimarisinin yeniden kazandırılması amaçlanıyor.
Bitlis Sokakları Kültürel Mimariye Kavuşuyor

Bitlis Belediyesi tarafından hayata geçirilen, 'Sokak Sağlamlaştırma Projesi' ile kentin kültürel mimarisinin yeniden kazandırılması amaçlanıyor.

Bitlis’in sokak ve caddelerinde çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bitlis Belediyesi, kentin tarihi dokusunu ön plana çıkarmak için Sokak Sağlamlaştırma Projesi ile çalışmalar başlattı.

Açık Hava Müzesi

Bitlis Belediyesi, cadde ve sokakları yenileyerek kültürel dokuya uygun hale getirmek için çalışmalar yapıyor. Sokak ve caddeleri yenileyen Bitlis Belediyesi, kentin tarihini yeniden ön plana çıkarmak istediklerini vurguladı.

Bitlis'in yazılı tarihi çok eskiye dayanıyor. Türkülere konu olmuş Beş Minare'si, mistik dokusu, camileri, medreseleri, tarihi evleri ve kaleleriyle açık hava müzesi durumunda.

Dış Cepheler Onarılıyor

Sokak Sağlamlaştırma Projesi kapsamında kentin tarihi ve kültürel dokusunun yeniden canlandırılması amacıyla sokak ve caddelerde çalışma başlatan Bitlis Belediyesi, çalışma kapsamında sokak ve caddeler ile dükkanların dış cephe giydirmeleri kentin tarihi dokusu göz önüne alınarak düzenleniyor.

Vali ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, yapılan çalışmalar ile ilgili açıklamada bulundu. İsmail Ustaoğlu, göreve başladığı günden beri Bitlis'in kalkınması için beyin jimnastiği ve fikir muhasebesi yaptıklarını ifade etti.

600’ü Aşkın Tarihi Eser

Vali ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, kentin gerek kimliğine ulaşması için Sokak Sağlamlaştırma Projesini hayata geçirdiklerini kaydetti.

Bitlis’in çok büyük bir kültürel mirasa sahip olduğunu vurgulayan İsmail Ustaoğlu; “Türbeleriyle, vakıf eserleriyle en önemlisi de tarihi sokaklarıyla kültürel mirasımızda çok önemli yer tutmuştur. Yaklaşık 600'ün üzerinde sivil mimari ve tarihi eserleri bünyesinde barındıran bir şehir.

Onun için burada yeni bir şehir icat etmeye gerek yok. Buranın yapısı belli. Önemli olan geleneksel kültürümüzde yer almış bu tarihi eserleri ayağa kaldırmak, canlandırmak ve kentimizin tarihi eserlerine sahip çıkarak gelecek kuşaklara anlatmaktır" açıklamasını yaptı.

Sokak Sağlamlaştırma Projesi ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmaları ile kentin kültürel mirasının yeniden kazandırılacağı hedefleniyor.

Kış Mevsimi Engel Teşkil Ediyor

Hayata geçirilen çalışmalar ile binaların dış mimarisindeki giydirmeler, çatı restorasyonları gibi çalışmaların yapılmaya devam edeceğini ifade eden İsmail Ustaoğlu, bölgede kış mevsiminin çok sert ve uzun geçtiğini, inşaat sezonun kısıtlı olduğunu belirtti.

Önlerindeki en büyük engellerden birinin de kış mevsimi olduğunu vurgulayan İsmail Ustaoğlu; "Müteahhit firma aracılığıyla kazmayı vurduğumuz ilk günden bu yana teknik elemanlarımızla işin takipçisi olduk. 2018 yılının yaz aylarında bitmesi gereken iş, bu yılın kasım ayının sonlarına doğru teslim edilecek.

Bu işler bittiğinde sokağımızın tüm binaları kişiliğine, kimliğine ve o tarihi misyonuna uygun olacak. Burada yöresel ürünler satılacak. Sokak düzenlemesi ve altyapısıyla Bitlis ziyaretçilerin uğrak mekanı haline gelecek” ifadelerine yer verdi.