Bu sabah çamur var havada...

Üç büyük kentimiz olan Ankara, İstanbul ve İzmir şehirlerinde havada toz zerreciklerinin taşınması nedeni ile yağış esnasında adeta çamur yağdı.
Bu sabah çamur var havada...

Üç büyük kentimiz olan Ankara, İstanbul ve İzmir şehirlerinde havada toz zerreciklerinin taşınması nedeni ile yağış esnasında adeta çamur yağdı.Yıkamacıların sevindiği hava olayı üzerine, sabah araçlarını gören sürücüler şaşırdılar. Meteoroloji’den Marmara çevresinde sağanak yağışların olacağı açıklaması geldi.

Günün geç saatlerinde havadaki toz nedeni ile yağmur yağışı ile çamur düştü. Araçların üzeri kahverengi ile boyandı. Sürücüler oluşan birikintiyi temizlemek için, araçlarını kendileri ya da yıkmacılar yıkadı.

Esnafın yüzü güldü


Kimi insanların araçlarının üzerindeki tuhaf renkli oluşumu garipsedikleri ve sağlık konusunda endişelendikleri gözlenirken, işe gitmek için araçlarına ihtiyacı olan insanlar erkenden oto yıkamacıların önünde kuyruklar oluşturdu. Oluşan rağbet ise getirdiği gelirden ötürü oto yıkamacı esnafın yüzünü güldürdü.

Afrika kıtasının kuzeyinden geldiği açıklanan toz bulutu, İzmir şehrinde de hissedildi. Lodos rüzgarının etkisi ile arabalarının üzerini tozla kaplı gören kent sakinleri, oluşan yoğun birikintiyi temizlemek için çaba gösterdiler. Sadece araçların değil, dükkan ve işyerlerinin cam ve vitrinleri de hava olayından etkilendi. Hava kalitesinde ve görüş uzaklığında düşüş yaşandı.

Meteoroloji'nin uyarısı


Meteoroloji Genel Müdürlüğü İkinci Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, ekseriyetle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan havada toz zerreciklerinin taşınması yolu ile oluşan hava olayının, İzmir'de de görüldüğü ifade edildi. Lodos rüzgarı nedeni ile Kuzey Afrika bölgesinden gelen toz bulutunun, ülkemizin batı bölgelerine ulaştığını açıklayan müdürlük yetkilileri, havada asılı durumda olan toz yüzünden yağmurun çamur şeklinde olabileceğini belirttiler.

Başkent Ankara şehrinde de toz taşınması görüldü. Şehrin merkez kesimlerinde görülen çamurlu yağış etkisi araç ve işyerlerinin camlarını kapladı. Meteorolojiden daha önce iç ve batı kesimlerimiz için toz uyarısı gelmişti.

Son durum


Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son tahminlerine göre Ege, Marmara, İç Anadolu batı kesimleri, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Karadeniz'in batısı, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Yozgat, Kırşehir, Amasya, Samsun, Çorum ve Artvin dolaylarında sağanak yağmur bekleniyor. Toz taşınmasının ise yurdun iç, doğu ve Marmara bölgelerinde devam edeceği açıklandı.