Bursa İnegöl Çarşısı Yenileniyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İnegöl ilçesinde kentsel tasarım projesi ile çalışmalara başlandığını açıkladı.
Bursa İnegöl Çarşısı Yenileniyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İnegöl ilçesinde kentsel tasarım projesi ile çalışmalara başlandığını açıkladı.

Bursa'da 5 bin metrekare alan için yenilenme çalışmaları yapılıyor. Bursa'da birçok yeniliklere imza atan Bursa Belediyesi, şimdi de yeni bir kentsel tasarı projesine hazırlık yapıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İnegöl ilçesinde kentsel tasarım çalışmalarına başladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın İnegöl ilçesindeki çalışmaları inceledi.

Yatırım Yapmaya Devam Ediyor

Her geçen gün Bursa'da hayata geçirilen projeler ile yaşam kalitesini yükseltmeye dayalı yatırımlar yapan Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçede altyapıdan ulaşıma, spordan kırsal kalkınmaya kadar her alanda önemli yatırımlar yapmayı sürdürüyor.

Tarihi ve miras çalışmaları kapsamında daha önce İnegöl ilçesinde çıkan yangında kül olan Beylik Hanını ilk günkü orijinal haliyle ayağa kaldıran Büyükşehir Belediyesi, şimdi de aynı bölgeye ayrıcalıklı bir kentsel tasarım projesi ile karşımıza çıkıyor.

Hayata geçirilecek proje ile bölgedeki ağaç ve doğal yapı korunurken, bölgede en büyük eksiklik olan bay ve bayan tuvaleti de giderilmiş olacak. Bunun dışında projede iki kafeteryanın yapımı da yer alıyor.

‘Çarşı Canlı Olursa İnegöl’de Canlı Olur’

Kent merkezinin dışında, merkeze sonradan bağlanan ilçelerde de daha sağlıklı ve yaşanabilir bir ortam yaratabilmek için çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şimdi de İnegöl için yeni bir kentsel tasarı projesi hazırlandığını belirtti.

İnegöl’ün en önemli bölgesinin çarşısı olduğunu belirten Recep Altepe, çarşı canlı olursa İnegöl’ün de canlı olacağını vurguladı. Bölgenin korunması için tüm hassasiyetleri gösterdiklerini vurgulayan Recep Altepe; “Çarşıda en sıkıntılı nokta yangında zarar gören Beylik hanı idi. Onun restorasyonunu tamamladık, artık hizmete açılıyor.

Yine Beylik Hanı ile İshakpaşa Külliyesi ve Camii'nin bulunduğu alan da biraz sıkıntılıydı. Bu bölgedeki yaklaşık 5 bin metrekarelik alanı yeniden düzenliyoruz. Çınarlar ve yeşillikler korunuyor, Kültür Varlıkları Kurulu'nun onayıyla bölgeye uyumlu iki kafeterya yapacağız. Bölgenin korunması için tüm hassasiyetleri gösteriyoruz. Yine alanda tuvaletler yoktu, yeni düzenleme ile bu ihtiyacı da gideriyoruz.

İnegöl Belediyemizle birlikte projeyi sürdürüyoruz. Çalışmaları biran önce bitirip, İnegöl'e kaliteli bir meydan kazandırmak istiyoruz. Bu meydan İnegöl'ün kalitesine kalite katacak” açıklamasını yaptı.

Yıl Sonunu Tamamlanması Düşünülüyor

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yapılan çalışmaların yavaş gittiğine dair şikayetlerin olduğunu belirti. Bu kapsamda yapılan çalışmaların rekreasyon ve rekreasyon çalışmaları olduğunu unutmamak gerektiğini vurguladı. Çalışmaların, Koruma Kurulu'na göre yapıldığını, bu tür çalışmaların adım adım ilerlediğini açıkladı.

Çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirten İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanına ve ekibine teşekkürlerini sundu.