Çamlıca Gişelerinde Serbest Geçiş Uygulaması Başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Çamlıca gişelerinde serbest geçiş uygulamasının başlayacağını bildirerek, bayramda köprü ve otoyol kullanım ücretleri için müjde verdi.
Çamlıca Gişelerinde Serbest Geçiş Uygulaması Başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Çamlıca gişelerinde serbest geçiş uygulamasının başlayacağını bildirerek, bayramda köprü ve otoyol kullanım ücretleri için müjde verdi.

Çamlıca Gişeleri çalışmaları tamamlanarak serbest geçiş sistemine geçecek.

25 Ağustos 2017 tarihinden itibaren serbest geçişe girecek olan Çamlıca Gişeleri hakkında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, çalışmalar tamamlanarak serbest geçişe başlanacağını açıkladı.

İstanbul'da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Mahmutbey gişeleri ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde serbest geçiş sistemi olduğunu belirten Ahmet Arslan, Çamlıca gişelerinde de bu yönde çalışmaların var olduğunu belirterek, 25 Ağustos'ta çalışmaların tamamlanarak burada da serbest geçişin başlayacağını bildirdi.

Trafik Olmayacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, serbest geçiş ile birlikte trafiğin önüne geçileceğini vurgulayarak; “Daha önceki uygulamalarımız bize yüzde 30'luk bir rahatlama olduğunu gösterdi.

Çamlıca gişelerinde 25 Ağustos itibarıyla serbest geçiş sistemine geçerek, gişeleri tamamen kaldırarak yüzde 30'luk bir rahatlama sağlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü hakkında da açıklamada bulundu.

3 Şerit Gidiş 3 Şerit Geliş

15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile ilgili çalışmaların bu gece biteceğini vurgulayan Ahmet Arslan; "Bu gece yarısı çalışmaları bitirmiş oluyoruz. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü bu gece yarısından itibaren 3 şerit gidiş 3 şerit geliş olmak üzere yenilenmiş haliyle insanlarımıza, yolcularımıza, sürücülerimize hizmet verecek” açıklamasını yaptı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, çalışmaların 70 gün sürdüğünü belirterek; “Bu uygulama yaklaşık 2,5-3 ay sürdü. 12 Haziran'da başlamıştık. Bu kadar erken bitirdiğimiz halde 70 günlük bir süremizi aldı. Asfalt yöntemini yeniledik.Bundan sonra en erken 20 yılda ihtiyaç olacak ama asfalt yenilemesi söz konusu olduğunda üstteki 25 milimetrelik taş mastik asfalt kısmı kazınacak ve aynı gece itibarıyla tekrar asfalt dökülecek.

Böylece her iki şeridin 2 gün sürdüğünü düşünürseniz köprünün tamamının asfalt yenileme işi 6 veya 7 günde tamamlanacak. Bugünküne bakarsanız en erken bitirdik dediğimiz çalışma 70 gün sürdü. Yani 10'da bir kısalmış olacak” açıklamasını yaptı.

10 Gün Boyunca Yol Çalışması Yapılmayacak

Ahmet Arslan, Kurban Bayramı dolayısı ile sürücülerin ve yolcuların rahat etmesi için 81 ildeki yolların tamamında mecburi yol çalışmalarının dışında bütün yol çalışmalarına 10 gün boyunca durdurulacağını belirtti.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen köprü ve otoyollarda 10 günlük bayram tatili boyunca ücretsiz olacağını belirten Ahmet Arslan, vatandaşların daha rahat seyahat etmeleri için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

30 Ağustos'tan itibaren başlamak üzere 5 Eylül saat 07.00'ye kadar köprü ve otoyollardan ücret alınmayacak.