Çevre ve Şehircilik Bakanlığından DASK'a Destek

DASK, şuan ki kapasitesini daha da güçlendirmek ve çalışmaların daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığından DASK'a Destek

DASK, şuan ki kapasitesini daha da güçlendirmek ve çalışmaların daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapacak.

Deprem sonrasında hasar tespitlerinin hızlı bir şekilde yürütülebilmesi için DASK, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapacak. Bakanlığın hasar tespit çalışmalarının çıktılarından DASK'de yararlanacak.

DASK, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Destek Alacak

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Doğal Afet Sigortaları Kurumunun (DASK), meydana gelebilecek büyük çaplı bir deprem sonrasında çalışmaların daha hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlamak adına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapılacağını belirtti.

DASK’in, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından destek alması ile ilgili Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek; “Bakanlığın hasar tespit çalışmalarının çıktılarından DASK da faydalanacak, böylece kamu kaynaklarının etkin kullanımı sağlanacak” ifadesini kullandı.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, DASK'ın, Marmara depreminde yaşanılan büyük can ve mal kaybının yaşanmasından sonra ortaya çıkan zararların en aza indirilebilmesi için Hazine Müsteşarlığı koordinasyonunda zorunlu deprem sigortası sunmak üzere Doğal Afet Sigortaları Kurumunun (DASK) kurulduğunu ifade etti.

Teminat Havuzu Görevi Görüyor

Türkiye'nin deprem kuşağında yer alığını dile getiren Mehmet Şimşek, yaşanılan depremin sadece bulunduğu alanı değil tüm yurdu etkilediğini belirtti.

Türkiye ekonomisine de büyük zarar yaşatan depremin zararını biraz da olsa azaltmak için zorunlu deprem sigortasının bir teminat havuzu oluşturduğunu açıklayan Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Bu amaçla DASK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında bir protokol imzalandı. Bununla meydana gelebilecek büyük bir deprem sonrasında hasar tespit işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülebilmesi için Bakanlık personelinden destek alınacak.

Böylece, Bakanlığın görevi çerçevesinde yürütülen hasar tespit çalışmalarının çıktılarından DASK da faydalanmış olacak ve aynı işin farklı kurumlar bünyesinde iki kere yapılması engellenerek kamu kaynaklarının etkin kullanımı sağlanacak. Öte yandan başkanlığımda deprem riskini azaltmak için kentsel dönüşüme kaynak toplantısı da yaptık” açıklamasını yaptı.

Türkiye'de yaşanabilecek depremleri yönetebilecek kapasiteye sahip olan DASK'ın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak çalışma yapmasının, var olan kapasitenin çok daha güçlü olmasını sağlayacağı düşünülüyor.