Çöpten Üretilen Elektrikten 30 Bin Konut Yararlanacak

General Electric (GE), çöpten elektrik üreterek, 30 bin konutun aydınlanmasını sağlayacak. General Electric (GE), ülkedeki en büyük çöp gazı üreticisi ITC-Ka Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin sahip olduğu üç yeni çöp gazı tesisine Jenbacher biyogaz motor teknolojisini ve Predix'in güç verdiği myPlant Varlık Performans Yönetimi (APM) çözümünü sağlayacağını açıkladı. Yıllık 1 Milyon 387 Bin Ton Atık İşlenecek ITC Genel Müdürü Erdoğan Göğen, üç tesisin toplamda civar konutlardan yıllık 1
Çöpten Üretilen Elektrikten 30 Bin Konut Yararlanacak

General Electric (GE), çöpten elektrik üreterek, 30 bin konutun aydınlanmasını sağlayacak.

General Electric (GE), ülkedeki en büyük çöp gazı üreticisi ITC-Ka Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin sahip olduğu üç yeni çöp gazı tesisine Jenbacher biyogaz motor teknolojisini ve Predix'in güç verdiği myPlant Varlık Performans Yönetimi (APM) çözümünü sağlayacağını açıkladı.

Yıllık 1 Milyon 387 Bin Ton Atık İşlenecek

ITC Genel Müdürü Erdoğan Göğen, üç tesisin toplamda civar konutlardan yıllık 1 milyon 387 bin ton şehirsel atık işleyeceğini vurgulayarak; "Çöp gazı tesislerimizdeki organik sebze, meyve ve bahçe atıkları, Antalya, Eskişehir ve Alanya'daki evsel atıkların yüzde 50'den fazlasını oluşturuyor. Üç tesis toplamda civar konutlardan yıllık 1 milyon 387 bin ton şehirsel atık işleyecek. GE'nin kendini kanıtlamış, yüksek verimli, düşük emisyonlu Jenbacher biyogaz motorları, karbondioksit salınımlarını azaltmamıza imkan tanırken, organik atığın ısıya ve elektriğe dönüştürülmesinde sıfır atık hedefimize ulaşmamızı sağlayacak.

Ankara'daki Mamak Entegre Katı Atık Yönetimi tesisinin serasında da benzer olarak domates ve çilek yetiştirilmesi için ısıdan yararlanılıyor. Böylece Ankara sakinleri, Mamak atık gömme tesisinin dezavantajlarından etkilenmek yerine, yeni bir sebze ve meyve tedarikçisi kazanmış oldu" açıklamasında bulundu.

30 Bin Konuta Yetecek Kadar Elektrik Üretilecek

Yeni üç çöp gazı tesisi, organik atıkları yenilenebilir enerjiye ve ısı üretebilen biyogaza dönüştürerek, üç şehirde yaklaşık 30 bin konuta yetecek kadar elektrik üretileceği belirtildi.

GE'nin Yerinde Enerji Üretim iş kolu Servis Genel Müdürü Margherita Adragna, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin enerji kullanımının 2030'a kadar yüzde 4,5 hızla büyümesinin beklendiğini vurgulayarak; “Bu nedenle yakıt maliyetlerini düşürmenin yolu yüksek verimlilikten geçiyor. Enerji üretim kapasitesi katı biyokütle, jeotermal, biyogaz ve sanayi atıkları kullanımıyla 200 MW'ın altındayken, ülkenin büyük yenilenebilir kaynak potansiyelinden yararlanmak çok önemli.

Jenbacher biyogaz motor teknolojimiz, ITC'nin uygun maliyetli ve çevre dostu bir çözüm yoluyla müşterilerinin artan ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olacak. ITC, sorunları oluşmadan tespit eden öngörülebilir analizlerin kullanıldığı Jenbacher gaz motorlarına yönelik myPlant Varlık Performans Yönetimi çözümünün Türkiye'deki bu ilk uygulaması sayesinde, duruş sürelerini azaltıp varlık ömrünü uzatırken, bakım maliyetleriyle operasyon riskini dengeleyebilecek" açıklamasını yaptı.