Deprem Uzmanı'ndan İstanbul ve 7 il için kritik tsunami ile deprem beklentisi açıklaması!

Beklenen Marmara depremi hakkında deprem bölgesinden açıklama yapan uzmanlar yaşanabilecek olan depremin boyutu hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
Deprem Uzmanı'ndan İstanbul ve 7 il için kritik tsunami ile deprem beklentisi açıklaması!

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem felaketinin ardından Marmara bölgesinde de depremin meydana gelebileceği hakkında uzmanlar tarafından açıklama gelmişti. Yapılan bu açıklamalara bir yenisi de Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Doğan Kalafat tarafından geldi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Kalafat, yaşanabilecek olan depremin Marmara Bölgesi'nde 7 ili birden etkileyebileceğini "Türkiye'de depremlerin izlenmesi ve deprem oluş düzenleri" var diyerek duyurdu. Bu kapsamda dikkat edilmesi gerekenler ve olabilecek herhangi bir felaketin hangi boyutlarda olabileceği hakkında da vatandaşlara bilgilendirmelerde bulundu.

Deprem uzmanı Doğan Kalafat, verdiği örnekler ile birlikte sistematik olarak Marmara bölgesinde tsunamiye de neden olabileceğinden bahsedildi.

TSUNAMİ UYARISI GELDİ!

Yaşanması beklenen Marmara Depremi hakkında açıklama yapan Kalafat depremin etkisi ile birlikte tsunami de meydana gelebileceğini "Marmara Denizi'nin dibinde 3 çukur var, yaklaşık 900-1200 metre civarında. Üzerinde 15-20 metreye yakın alüvyonlar var. Bunlar depremin sarsıntısıyla sallanacak, o heyelan kütleleri denize akacak ve dolayısıyla tsunami oluşacak. Bu tsunamiden korunmak için seyretmek yerine kıyılardan uzaklaşmak lazım. 2011'de Japonya'daki depremin ardından meydana gelen tsunamide Sendai Körfezi'ndeki ölenlerin çoğu yaşlı insanlar." şeklinde açıkladı.

7,2 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELEBİLİR!

Yaşanabilecek olan deprem felaketinin büyüklüğü hakkında merak edilenlere yanıt veren Kalafat, "Orada tsunamiye karşın 10 metrelik taşkın duvarları yapılmış ancak tsunami dalgaları 32 metreyi aştı. Orada beklenen 7.5 büyüklüğünde bir depremdi, fakat 9 büyüklüğünde bir deprem oldu. İstanbul'da 7'nin üzerinde bir büyüklükte deprem olacak, bu kesin. Ortalama 7.2 bir deprem bekleniyor, belli hata payları olabilir. Dolayısıyla oluşabilecek bir tsunamiye karşı sahilden uzaklaşmamız lazım, yüksek yerlere gitmemiz gerekli." olası bir deprem olursa büyüklüğünün 7,2 büyüklüğünde olabileceği ifade edildi.

Haber Editörü