E-Devlet Soyağacı Sorgulama Ekranı Açıldı Mı?

E-Devlet soy ağacı sorgulaması yapılan ekran açıldı mı? Vatandaşların soy ağaçlarını sorguladığı Alt-Üst Soy Raporunu E-Devlet paylaşımına ara verdi.
E-Devlet Soyağacı Sorgulama Ekranı Açıldı Mı?

E-Devlet soy ağacı sorgulaması yapılan ekran açıldı mı? Vatandaşların soy ağaçlarını sorguladığı Alt-Üst Soy Raporunu E-Devlet paylaşımına ara verdi.

E-Devlet’in yeni hizmeti olan soy ağaçlarının sorgulanması uygulamasına geçen gün yoğun taleple karşılaşılınca sistem devre dışı kaldı. Vatandaşlar merak içinde girmek için uğraşınca yani uygulamada kısa zamanda yoğun talepten sistem devre dışı kaldı. Zaman geçtikçe uygulamaya gösterilen rağbet azalmadı ve E-Devlet’in diğer hizmetlerine de girilemedi. Bu nedenden ötürü soy ağacının sorgulandığı ekrana girişlere bir süreliğine ara verildi.

E-Devlet Soyağacı Sorgulama Ekranı Açıldı Mı?

İlk defa 8 Şubat’ta uygulanmaya başlayan E-Devlet’in yeni hizmetlerinden biri soyağacının sorgulanması , bütün Türkiye’den yoğun ilgiyle hizmete girdi. Birçok vatandaş ,eş zamanlı olarak ‘Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulanması’ hizmeti uygulamasına giriş yapmaya çalışınca e-devlet ‘i kilitledi. Bundan ötürü uygulamaya kalıcı olmayacak şekilde ara verildi. E-Devlet soyağacının sorgulanmasına ne zaman erişim sağlanabilecek? Nüfus Müdürlüğü tarafından açıklama yapıldı.

E-Devlet kullanımını yaygınlaştırma çalışmaları çerçevesinde vatandaşlar soyağacı raporunu Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeye gerek kalmadan E-Devlet’ten alabilmesi için çalışmalar bitince geçen gün saat 14:00’den sonra raporların gösterilmesine başlandı.

Soyağacı’nın sorgulanmasına başlandıktan sonra gece saat 04:00 gibi milyonlarca kişi arasında yalnızca 700 Bin vatandaş giriş sağlayabildi. Yetkililerden alınan bilgilere göre saat 02:00’ye kadar 200 Bin vatandaş sorgulama yapabildi. Yoğunluğun gece 4’e kadar bitmediği görüldü ve bu saat dolaylarında 100 Bin kadar rapor alınabildi.

Yoğunluğun bitmemesi ve sunulan başka hizmetlerde de aksamalar oluşunca soyağacının sorgulanması işlemine ara verildi.

E-Devlet üzerinden Nüfus Müdürlüğü’nün diğer hizmetlerinin sunumu devam edecek ve yoğunluğun azalmasının ardından soyağacı sorgulanması devreye sokulacak.

Nüfus Müdürlüğü’nün yaptığı açıklama şu şekilde;


08.02.2018 tarihi itibariyle E-Devlet’ten uygulanmaya başlayan soyağacı sorgulanmasından saat 02:00 dolaylarına kadar 200 Bin kişi yararlandı.

Yoğun ilgi saat 04:00’a kadar sürdü. 04:00 sonrası sunulan hizmetlerde gecikme yaşanılması nedeniyle soyağacı sorgulanması kısa süreliğine devre dışı bırakıldı. E-Devlet üzerinden sunulan Nüfus Müdürlüğü’nün diğer uygulamaları devam edecektir. Kısa süre içinde soyağacının sorgulanması uygulaması açılacak fakat yoğun talep nedeniyle tekrar sorunlar yaşanma olasılığı bulunuyor.

700 Bin Kişiden Çok İnsan Sisteme Ulaşabildi


Sunulan hizmetten 700 Bin Kişi rapor alarak yararlanabildi. Yoğun ilgi nedeniyle sistemin kullanımına ara verildi.