Ege Denizi'nde 6,3 Şiddetinde Deprem

Ege Bölgesi'nde gerçekleşen deprem, herkesi korkuttu. Deprem kuşağında bulunan ülkemiz, yine bir deprem haberiyle sarsıldı. Merkezi Kos adası civarı olan deprem ülkemizde de hissedildi. Muğla’nın Bodrum ilçesi bu depremden etkilenen yerlerin başında geliyor. AFAD depremin şiddetinin 6,3 olduğunu açıkladı. Bu depremin ardından artçı depremler devam etti. Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın, meydana gelen depremin “3-4 atom bombası gücünde olduğu" açıklaması depremin ne kadar şiddetli olduğunu ortaya koymu
Ege Denizi'nde 6,3 Şiddetinde Deprem

Ege Bölgesi'nde gerçekleşen deprem, herkesi korkuttu.

Deprem kuşağında bulunan ülkemiz, yine bir deprem haberiyle sarsıldı. Merkezi Kos adası civarı olan deprem ülkemizde de hissedildi. Muğla’nın Bodrum ilçesi bu depremden etkilenen yerlerin başında geliyor. AFAD depremin şiddetinin 6,3 olduğunu açıkladı. Bu depremin ardından artçı depremler devam etti. Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın, meydana gelen depremin “3-4 atom bombası gücünde olduğu" açıklaması depremin ne kadar şiddetli olduğunu ortaya koymuştur. Uzmanlar, bu depremin ana deprem olduğu ve bu depremin ardından daha büyük bir depremin beklenmediğini belirtti.

Ege Denizi'nde 6,3 Şiddetinde Deprem

Gece saat 01.31’de Bodrum’u sallayan depremin yarattığı şok nedeniyle birçok yabancı ve yerli turist sabaha kadar parklarda bekledi. Depremin hemen ardından ise Gümbet Inceburun’da bir tsunami meydana geldi. Küçük ölçekli tsunami herhangi bir can kaybına sebep olmazken teknelerde, ev ve iş yerlerinde hasarlar meydana getirdi.

Artçı şokları gece boyunca devam eden depremler nedeniyle ilçe sakinleri ve turistler sabaha kadar uyuyamadı. Geceyi plajlarda, açık alanlarda ve parklarda geçirdiler. Depremin şiddeti ve devam eden artçı şoklar nedeniyle bazı turistlerin ilçeyi terkettiği bilgisine ulaşıldı. Bodrum Devlet Hastanesi’nde meydana gelen çatlaklar yüzünden hastane acil servisi boşaltıldı. Hastaların tedavisine hastane otoparkında devam edildi.

Ege Denizi'nde 6,3 Şiddetinde Deprem

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, depremde herhangi bir can kaybının olmadığını, hafif yaralı 70 kişinin olduğunu belirtti. Kaymakam Yılmaz, hafif hasarlı binalar haricinde ev ve iş yerlerinde büyük hasarlı binaların olmadığını da sözlerine ekledi.

Konu üzerine açıklama yapan Istanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümünden Profesör Ahmet Ercan, bundan daha büyük bir deprem beklemediklerini belirtti. Artçı sarsıntıların ise devam edeceğini sözlerine ekledi.

Ege Denizi'nde 6,3 Şiddetinde Deprem

Depremin merkez üssü olan Kos’ta ise iki kişi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenlerden birinin 30 yaşında bir Türk olduğu bildirildi.