Erguvan Otobüsler Seferleri Durdurdu

Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Başkanı Kemal Çetin, önceki gün 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki eylemde açıklama yaptı. Açıklamasında, otobüs işletmelerinden beklenen gelirin elde edilemediği ve zararlarının büyük olduğuna vurgu yaptı.
Erguvan Otobüsler Seferleri Durdurdu

Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Başkanı Kemal Çetin, önceki gün 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki eylemde açıklama yaptı. Açıklamasında, otobüs işletmelerinden beklenen gelirin elde edilemediği ve zararlarının büyük olduğuna vurgu yaptı.

İstanbul'daki erguvan halk otobüsü sahipleri kontak kapatma kararı alarak, tepkilerini gösterdi. Birçok otobüs işletmecisi ve sahibinin katıldığı eyleme Anadolu Yakası'ndakiler katılmazken,Avrupa Yakası'nda 600 kadar otobüsün katıldığı belirlendi. Bu sırada belediyeler de herhangi bir sorun ortaya çıkmaması için gerekli tedbirleri aldıklarını bildirdi.

Olimpiyat Stadı çevresinde toplanan otobüs sahipleri,otobüs işletmelerinin ücretlerinden dolayı zarar yaşadıklarından bahsederek,gerekli çalışmaların yapılmasını istedi. Taşınan yolcuların %17'sinin ücretsiz olduğunu belirterek, İstanbulkart'a zam yapılmamasından ve öğrenci taşıma ücretlerinde geçerli olan öğrenci indirimi desteğinde gecikmeler olduğundan yakındılar.

Erguvan Otobüsler Seferleri Durdurdu

Zarar Açıklaması Yaptılar


Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Başkanı Kemal Çetin, önceki gün 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki eylemde açıklama yaptı. Açıklamasında, otobüs işletmelerinden beklenen gelirin elde edilemediği ve zararlarının büyük olduğuna vurgu yaptı. Açıklamasında"Bütün yaptığımız görüşmeler sonunda ’zararlarımızın karşılanamayacağını sadece 2 bin liralık öğrenci desteği verebileceklerini’ söylediler. Belediyenin kuruluşu olan Otobüs A.Ş.’nin 45 bin lira maliyet çıkarmasına rağmen 30 bin lira alıyoruz. 15 bin lira zarar ediyoruz. Hiç bir işletmeci arkadaşım şoför maaşını ödeyemiyor. Biz günde 1 milyon insana hizmet veriyoruz. 2 bin 500 tane çalışanımız var"dedi.

TÜHOB İlgisi Olmadığını Belirtti


Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği'nin yaptığı açıklama, yapılan eylemle bir ilgileri olmadığı yönünde geldi. İstanbul'un her yerinde turkuaz otobüslerin hizmete devam ettiğini belirterek, yapılan eylemle özel halk otobüslerinin bağlarının olmadığını belirtti.

Ulaşımın Aksamaması İçin Önlemler Alındı


İETT,eyleme katılacak otobüslerden dolayı ulaşım seferlerinin aksamaması ve yolcuların mağdur olmaması adına gerekli önlemlerin alındığını bu doğrultuda gerekli hatlara ek seferler açılacağını bildirdi. Ayrıca,eyleme katılanlara da taşıma faaliyetini durdurma kararlarının yapılan sözleşmeye aykırı olduğunu belirterek “Söz konusu taşımacıların yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmadığı gibi yapılması planlanan eylem,sözleşmenin “Toplu olarak direniş yaparak taşımacılığı durdurmak,aksatmak otobüsle birlikte gösteri yapmak, kamu düzenini ve otoritesini sarsacak v.b eylemlerde bulunmak” hükmü kapsamında değerlendirilecektir.Bununla beraber,İETT olarak toplu taşımacılık hizmetinin aksamaması için gerekli önlemler alınmış, ihtiyaç duyulan hatlara ek seferler planlanmıştır. Eylem olması halinde İstanbullular toplu ulaşımda sorun yaşamayacaktır."şeklinde açıklama yaptı.