Fatih Özmen ve Eren Özmen kimdir, ne iş yaparlar?

Kemal Kılıçdaroğlu yeni projesini açıklayarak seçimi kazanmaları durumunda Atatürk Havalimanını havacılık ve uzay merkezi haline getireceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu bu projenin Fatih Özmen ve Eren Özmen ile yapılacağını açıkladı. Fatih Özmen ile Eren Özmen kimdir?
Fatih Özmen ve Eren Özmen kimdir, ne iş yaparlar?

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yeni projesini açıkladı. Seçim sonrasında iktidara gelmeleri durumunda Atatürk Havalimanının olduğu yerde ne yapılacağını duyuran Kemal Kılıçdaroğlu belirtilen bölgede havacılık ve uzay merkezi kurulacağını söyledi. Bu projenin gerçekleştirilmesinde kimlerin ön planda görev alacağını da açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu büyük bir merak uyandırdı. Buna göre proje Fatih Özmen ve Eren Özmen ile hayata geçirilecek. Bu isimlerin kim olduğunun araştırılmasını da tavsiye eden Kemal Kılıçdaroğlunu bu konuşmasının ardından herkes Eren Özmen ve Fatih Özmen kimdir sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki Eren Özdem ve Fatih Özmen kimdir, ne iş yaparlar, nerelidirler, eğitimleri nedir, nerede çalışmaktadırlar?

ERDEN ÖZMEN VE FATİH ÖZMEN KİMDİR?

Fatih Özmen, Sierra Nevada Corporation'ın (SNC) İcra kurulu başkanı ve sahibidir. Sierra Nevada Corporation'ın tek sahibi olarak Fatih Özmen ve eşi Eren Özmen, Amerika'nın En Hızlı Büyüyen Özel Şirketlerinden birini işletmektedir. Şirket Sparks, Nevada merkezlidir.

Nevada, Reno Üniversitesi (UNR) Elektrik Mühendisliği Lisans ve Yüksek Lisans derecesi vardır. Navigasyon ve iniş sistemleri üzerinde yüksek lisans savı ile Fatih Özmen Sierra Nevada Corporation yıllarında çok sayıda sistem ve çok sayıda kilit programların yönetiminin gelişiminde rol almayı başardı. 1994 yılında, Fatih Özmen ve eşi Eren Özmen şirketi satın aldı.

Fatih Özmen Sierra Nevada Corporation 18 ABD eyaletinde ve İngiltere, Almanya ve Türkiye gibi 33 ülkede Sierra Nevada Corporation, genişleyen 19 stratejik satın almalar tamamlamıştır. Sierra Nevada Corporation, bilim adamları, mühendisler ya da çoğu teknik geçmişlere sahip yaklaşık 3000 kişilik bir işgücünü içerecek şekilde büyüdü. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri'nde en iyi performans gösteren Federal Müteahhitlerden biri olarak sıralanır.

2008 yılında, Sierra Nevada Corporation MicroSat Systems, Inc. (Ocak 2008) ve SpaceDev, Inc. (Aralık 2008) şirketlerini satın aldı. Satın almalar SNC'yi uzay ve havacılıkla ilgili endüstrilere itti. Şirketin son projesi ticari bir uzay taşımacılığı aracı olan Kasım 2016 duyurulan, Dream Chaser uzay aracı oldu. NASA, Bütünleşik Ticari Tayfa Yeteneği (CCiCap - Commercial Crew Integrated Capability) girişimi çerçevesinde uzay aracını geliştirme yönünde Sierra Nevada Corporation'a yaklaşık 385 milyon Amerikan doları tahsis etti. Bugüne kadar, Dream Chaser 26 Ekim 2013 tarihindeki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü'nde ilk serbest uçuş dahil, kilometre taşlarının bir dizisini karşıladı.

2014 yılında, Fatih ve eşi Eren, bilim, mühendislik ve gazetecilik gibi alanlarda girişimci destek programlarına kalıcı katkı sağlayarak Nevada Üniversitesi Reno İşletme Yüksekokulu Merkezinin yaratılması için üniversite tarihinin en büyük bağışını yaptı. Nevada Valisi Brian Sandoval, "Özmen Merkezi"ne göre devletin ekonomik kalkınma çabaları için yardımcı olmuştur.

Fatih Özmen, Forbes Türkiye'nin 2020'de hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 1.40 milyar dolarlık servetiyle 17. sırada yer almaktadır.

Fatih ve Eren Özmen ikilisi eğer Kemal Kılıçdaroğlu seçimi kazanırsa Atatürk Havalimanını havacılık ve uzay merkezi haline getirmek için yapılacak projede üst düzey yetkilerle görevlendirilecekler.