FETÖ Örgüt Üyelerinin Şifreli Konuşmaları Deşifre Edildi

Ankara Cumhuriyet Savcısı tarafından aralarında Kara Kuvvetleri Komutanı’nın (Orgeneral Yaşar Güler) Eski Koruma Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Piyade Yüzbaşı Burak Akın’ın da bulunduğu 5 kişi hakkında “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan ötürü Ankara’daki 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı. Hazırlanan iddianamede FETÖ’nün üyeleri arasındaki telefon görüşmelerinin nasıl ve hangi şifrelerle gerçekleştiği anlatıldı.
FETÖ Örgüt Üyelerinin Şifreli Konuşmaları Deşifre Edildi

Ankara Cumhuriyet Savcısı tarafından aralarında Kara Kuvvetleri Komutanı’nın (Orgeneral Yaşar Güler) Eski Koruma Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Piyade Yüzbaşı Burak Akın’ın da bulunduğu 5 kişi hakkında “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan ötürü Ankara’daki 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı. Hazırlanan iddianamede FETÖ’nün üyeleri arasındaki telefon görüşmelerinin nasıl ve hangi şifrelerle gerçekleştiği anlatıldı.FETÖ Örgüt Üyelerinin Şifreli Konuşmaları Deşifre Edildi

1. Ankara’da 4 Yer Kullanılıyormuş


Yüzbaşı Akın’ın verdiği ifadeye göre Yıldız ve Kızılay’da Türk Telekom Şubeleri, Cevilidere Caddesi’nde tekel bayi, Kızılay Güvenpark YKM çıkışındaki tekel bayinin kontörlü/paralı telefonları görüşmeler için kullanılmış.

2. “Halı Saha Maçı İptal veya Bu Hafta Sinemaya Gitmiyoruz Şeklinde Söylediği Zaman Görüşmenin İptal Olduğunu Anlıyordum.”


Yüzbaşı Akın verdiği ifadede yapılacak olan toplantılarla ilgili görüşmelerin nasıl yapıldığını şu şekilde anlattı: “Benden sorumlu olan şahsın değişmesiyle rehberimden kodlu olarak kaydettiğim numarayı siliyordum. Kodlu olarak kaydetme derken şahsın GSM numarasının son iki rakamını ayrı ayrı 10’a tamamlıyordum. Beni aradıklarında bu hafta yapılacak olan ‘halı saha maçı iptal veya bu hafta sinemaya gitmiyoruz şeklinde söylediği zaman görüşmenin iptal’ olduğunu anlıyordum.”

3. “Ankesörlü Telefonlardan veya Sabit Hatlardan Arama veya Benim Aramam Tamamen Örgüt Yöneticilerinin Talimatları Doğrultusunda Olmuştur.”


Görüşmelerle ilgili Yüzbaşı Akın şu ifadelere de yer verdi: “Kontörlü telefonlardan ya da ankesörlü telefonlardan arama yapardık. Toplantının ya da görüşmelerin iptali ve yeni tarihin dışında aranma yapılmazdı. Bazen de her toplantı ya da görüşme esnasında bir sonraki tarihi belirleme imkanı bulunmadığından bu şekilde irtibat kurulurdu. Bu ankesörlü telefonlardan veya sabit hatlardan arama veya benim aramam tamamen örgüt yöneticilerinin talimatları doğrultusunda olmuştur. Özellikle 2012-2013-2014 HTS kayıtlarım incelendiğinde bu açıkça görülecektir.”

4. “Sabit Numaraları veya Cep Telefonu Numaralarını ya Ezberlerdik ya da Bir Kâğıda Yazardık.”


İtirafçılardan eski Yüzbaşı Fuat Söylemez de şu açıklamaları ekledi: “Örgüt yöneticilerinin vermiş oldukları sabit numaraları veya cep telefonu numaralarını ya ezberlerdik ya da bir kâğıda yazardık. Yazarken de numaraları baştaki GSM şirketinin sabit kalması şartı ile (örneğin 0530 sabit kalırdı) diğer numaraları bir arttırarak kâğıda yazardık, cep telefonumuza kesinlikle kayıt yapmazdık. HTS kayıtlarım incelendiğinde; 2012-2013 ve 2014 yıllarında örgüt yöneticilerinin ağırlıklı olarak sabit numaralardan ve Ankesörlü hatlardan arandığım ve aradığım anlaşılacaktır.”