Fidel Castro Kimdir? Hayatı Hakkında İlginç Detaylar...

Küba devrimine öncülük eden ve devrim sonrası Küba'da komünizmi kuran Marksist-Leninist devrimci Fidel Castro, 2017 yılında 90 yaşında yaşamını yitirmiştir.
Fidel Castro Kimdir? Hayatı Hakkında İlginç Detaylar...

Küba devrimine öncülük eden ve devrim sonrası Küba'da komünizmi kuran Marksist-Leninist devrimci Fidel Castro, 2017 yılında 90 yaşında yaşamını yitirmiştir.

İşte 50 yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı duran Fidel Castro'nun hayatı:Fidel Castro'nun Öğrencilik Hayatı13 Ağustos 1926 senesinde Küba'nın Mayari kentinde dünyaya gelen Fidel Castro, aşçı bir annenin çocuğudur. Hristiyan Katolik okulunda ardından da 1945 yılında Havana Üniversitesi'nde girerek hukuk eğitimini 1950 yılında tamamlamıştır.Üniversite öğrenciliği zamanında ( 1947-1948) Bogota'daki şehir ayaklanmalarına ve Dominik Cumhuriyeti'ndeki askeri cuntaya karşı devrimci harekete katıldı. 1947 senesinde Küba Halk Partisi'ne girerek, 1952 senesinde Temsilciler Meclisi seçimlerinde aday oldu.Moncada Baskını1957 yılında iktidarda olan General Fulgencio Batista diktörlüğüne son vermek için, 26 Temmuz'da Santiago'da bulunan Moncada Kışlası'na 200 yakın arkadaşıyla birlikte bir baskın düzenledi ve bir çok silah ve mühimmat ele geçirdi. Ancak başarız oldu ve tutuklandı. 16 yıl hüküm giydi. 21 ay tutuklu kaldıktan sonra, Batista'nın ilan ettiği genel af ile serbest bırakıldı.

Küba DevrimiFidel Castro, Batista'ya karşı devrim fikrinden vazgeçmeyerek Meksika'ya giderek orada örgüt kurdu. Büyük devrimci Che Guevera ile yakın dostlukları başladı. Zaman içinde Küba halkının desteğini kazanan Castro, 1 Ocak 1959 senesinde Batista rejimine son vererek, Küba'nın lideri oldu.

Fidel Castro İcraatları ve ABD TepkisiKüba lideri olduktan sonra Castro'nun yaptığı ilk iş toprak reformudur. Topraklar kamulaştırıldı ve halk çiftliği olarak işletildi. Bu kararı ABD tepki ile karşıladı ve 1961 yılında ABD, Küba'ya ekonomik ambargo koydu. Bunu üzerine Küba, ürünlerini Sovyetler Birliği'ne ihraç etmeye başladı.ABD, Castro'yu devirmek için Küba'yı deniz ablukasına aldı ve Domuzlar Körfezi Çıkartması yaptı. Bu abluka Sovyetler Birliği ile ABD arasında büyük bir gerilime sebep oldu. Bu gerilim, ablukanın son bulması ile ortadan kalktı. CIA tarafından Castro'ya birçok kez suikast girişiminde bulunuldu, fakat tüm girişimler başarısızlık ile sonuçlandı.Fidel Castro, Küba'yı 50 yıl yönetmiştir. 2008 yılında sağlık sorunları sebebi ile başkanlık görevini kardeşi Raul Castro'ya devir etmiş ve 2017 yılında hayatını kaybetmiştir.