Gölcük, Depremin Ardından Yeniden Filizlendi

Çok büyük kayıplara neden olan 17 Ağustos 1999 depreminin ardından yeniden filizlenen Gölcük, yenilenen konutları ile nüfusun hızlı bir şekilde arttığı modern bir kent halini alıyor.
Gölcük, Depremin Ardından Yeniden Filizlendi

Çok büyük kayıplara neden olan 17 Ağustos 1999 depreminin ardından yeniden filizlenen Gölcük, yenilenen konutları ile nüfusun hızlı bir şekilde arttığı modern bir kent halini alıyor.

17 Ağustos 1999 Marmara depremi yaşanalı 18 yıl oluyor. Yaşanılan depremde en fazla etkilenen ve en çok kayıpların yaşandığı Gölcük, modern bir kent haline geldi.

Çok büyük yıkımların yaşandığı 17 Ağustos depreminin ardından bugüne kadar olan süre içerisinde hayata geçirilen modern yaşam alanları ve yenilenen konutları ile nüfusun hızla arttığı yaşanılabilir bir şehir olarak karşımıza çıkıyor.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş'in yapmış olduğu açıklamada, yaşanılan 17 Ağustos depreminde yaklaşık 6 bin kişinin hayatını kaybettiğini, kentteki 13 bin 500 bina ile 3 binin üzerinde iş yerinin yıkıldığını belirtti.

Filiz Gibi Yeniden Yeşerdi

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş yaşanılanların kolay olmadığını dile getirerek, Gölcük halkı ve dışardan gelen desteklerle yeniden inşa edildiğini vurguladı. Mehmet Ellibeş; "Gölcük halkı bir karar verdi, deprem şehitlerini kalbine, yüreğine gömdü ve Gölcük'ün yeniden yapılandırılması sürecini hızlı bir şekilde başlattı. El ele, kol kola, gönül gönüle verdi.

Yurt içinden ve yurt dışından gelen yardım ve desteklerle birlikte yaşama yeniden sımsıkı sarılarak, Gölcük'ün yeniden imarını, inşasını ve yapılandırılmasına başladı. Depremin enkazından adeta filiz gibi yeni bir Gölcük doğdu. Çok kolay olmadı” açıklamasını yaptı.

17 Ağustos 1999 deprem felaketinin ardından çok sayıda göç verildiğini belirten Mehmet Ellibeş, 130 bin nüfusun olduğu Gölcükte, deprem sonrasında nüfusun 55 bine kadar düştüğünü belirtti.

Nüfus Artışı Hızlandı

Eğitim ve sağlık başta olmak üzere, alt yapıların ve diğer kayıpların yerine getirilmesi ile ilk başta yavaş yavaş geri dönüşün olduğunu daha sonraları ise hızlı bir şekilde geri dönüş yaşandığını dile getiren Mehmet Ellibeş, Gölcük nüfusunun bugün 160 bine ulaştığını belirtti.

Gölcük'te ilk etapta Dünya Bankası kredileri ile 4 bin 500 konut yapıldığını belirten Mehmet Ellibaş, TOKİ'nin de ilk etapta 865 konutluk proje gerçekleştirdiğini ifade etti. Konutların yapımının devam ettiğini belirterek, kentsel dönüşüm süreci kapsamında TOKİ tarafından 541 konutluk ihalenin yapıldığını ve inşaatının da başladığını belirtti.

Deprem Öncesi Yapılan Binalarda Oturanlar Huzursuz

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, deprem öncesi yapılan binalarda oturanların huzursuz olduğunu belirterek; “Şu an önemli olan sorun depremden önceki binalar. Yeni yapılan konutlara dışarıdan gelenler ilgi gösteriyor. Depremden önceki konutlarda oturanlar mutsuz, huzursuz. Özellikle deprem öncesi yapılan binalarda oturanlar, depreme dayanıklılık testi analizini yaptırmalı.

Buradan çıkacak sonuca göre önlemlerimizi alalım. Analizde ağır hasarlı çıkıyorsa zaten binanın tahliyesi, yıkılması süreciyle vatandaşımız yeni konut alana kadar kira yardımı yapılıyor. Yeni konut yapacaksa faizi devlet tarafından karşılanmak üzere kredi temin ediliyor. Zaten binalarda zorunlu deprem sigortası DASK mevcut. Sigorta tazminat ödeyecek. Bu şekliyle vatandaşlarımızın bu oluşuma destek vermesi gerekiyor. İnsanlarımız bu konuda biraz daha istekli olmalı” açıklamasını yaptı.