Hazine ve Maliye Bakanlığı Cumhuriyet'in 100. yılına özel 5 Türk lirası hatıra parasını duyurdu!

Bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre 5 Türk Lirası hatıra parasının basıldığı öğrenildi.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Cumhuriyet'in 100. yılına özel 5 Türk lirası hatıra parasını duyurdu!

Bakanlık duyurdu! Cumhuriyet'in 100. yılına özel Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre 5 Türk Lirası hatıra parasının basıldığı öğrenildi. Konu ile ilgili Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden açıklamalara yer verildi.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI HATIRA PARASINI DUYURDU!

Konu ile ilgili Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak bastırılan bu hatıra paralarına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar şu şekildeydi; "29 Ekim 2023 Pazar günü tedavüle verilecek olan 5 TL madeni hatıra paralar, bir defaya mahsus 100 milyon adet basılmıştır. Bu nedenle büyük bir hatıra değeri taşımaktadır.

Tedavül Hatıra paranın özellikleri aşağıda açıklanmıştır.

100. Yıl temalı 5 TL Tedavül Hatıra Paranın; İç göbeğinde “Türkiye Yüzyılı” logosu kullanılmıştır. Logonun üzerinde “5” ibaresi, alt kısmında ise “TÜRK LİRASI” ibaresi bulunmaktadır. Dış halkada sekiz köşeli “Selçuklu Yıldızı” motifi ve bu motifin dış hatlarının tekrarı kullanılarak derinlik kazandırılmıştır. Dış halkadaki Selçuklu yıldızının solunda “₺”, sağında ise “TC” sembolleri güvenlik unsuru olarak yer almaktadır. Altta ise basım yılı “2023” tarihi yer almaktadır. Ay ve yıldız dış halka ve göbeğin kesiştiği yere gelecek şekilde konumlandırılmıştır. Paranın ağırlığı 8,25 gram, çapı ise 28,15 milimetredir."

hatira-parasi.jpg

Paylaşılan bu görseller ile birlikte hatıra parasının yarın yani 29 Ekim 2023 tarihinde sunulacağı öğrenildi. Sosyal medyada da vatandaşlar tarafından hatıra parasına olan ilgi yoğun oldu.

Haber Editörü